Ideo-logikák

Ideo-logikák

A klímaváltozás megbolondítja az emberiséget?

2016. szeptember 29. - Tamáspatrik

    Lehet, hogy a klímaváltozásnak is szerepe van abban, hogy a nemzetközi politikában egyre több a feszültség az utóbbi időben? Ha összevetjük az egyes országok klímáját az gazdasági fejlettségi szintjükkel, akkor feltételezhetjük, hogy van valamiféle kapcsolat a kettő között. A népesebb…

Tovább

A magyar ember nem a bevándorlóktól fél, hanem...

  Hogy nálunk más országokhoz képest mért van ilyen mértékű félelem a bevándorlókkal szemben, arra irracionálisnak is nevezhető történelmi reflexek adnak magyarázatot. Többször megtörtént már az elmúlt évszázadokban, hogy a nálunk letelepedő szerbek, németek vagy zsidók (vagy más bevándorlók és…

Tovább

A népszavazás 5-féle kártékony hatása

  A kormány a népszavazás intézményével némiképp visszaélő, azt saját céljaira felhasználó „egész pályás letámadása”, azaz érzelmileg túlfűtött, demagóg elemektől nem mentes kampánya igen káros hatásokkal járhat hosszabb távon. Főleg persze akkor, ha érvényes lesz a nemek várható győzelmével járó…

Tovább

A befeszülés nálunk mindent űberel

  Nem tudom elmondani, hogy engem mennyire elszomorít a sok befeszült ember, akivel naponta találkozom, általában egyszerűen lebénítanak. Gyaníthatóan nem speciálisan magyar mint inkább kelet-európai sajátosságról van szó, egy viselkedésmódról, egy olyan politikai rendszereken átívelő mémről, amely…

Tovább

Forradalmak: csak a változások füstje, nem pedig a lángja

Számunkra azért megtévesztő, mert a magyar forradalmak egyben szabadságharcok is voltak

  A „forradalom” szó sokak számára lelkesítő, nagyszerű történelmi eseményt jelöl, amit én a mai hagyományos történelemfelfogás egyik legnagyobb tévedésének tartok, mert úgy látom, hogy a társadalmi forradalmak kivétel nélkül sokkal nagyobb kárt okoztak mint amennyi hasznot. Romantika ide vagy oda,…

Tovább

Kik a felelősök a magyar demokrácia meggyengüléséért?

A mai baloldalnak jelentős felelőssége van a politikai kultúránk lezüllésében

  Ha megnézzük a környező országokat, sehol sincs egy pártnak nem hogy kétharmados, de még abszolút többsége sem a parlamentben. Mindenhol különféle, gyakran változó koalíciókat találunk, ráadásul a horvátok és a szerbek kivételével szomszédainknál a baloldal (főként a szociáldemokraták) vannak…

Tovább

Jobb félni mint megijedni?

A terrorizmus a félelemre épít: a terror szó vagy a terrorizálni ige alapvetően az extrém mértékű félelemről szól, főképp a teljes kiszámíthatatlansága teszi annyira félelmetessé. A nyugati országokban azonban,- ahol már évtizedek óta viszonylag gyakoriak nacionalista (ETA, IRA), ideológiai (a…

Tovább

Miről szólnak nálunk valójában a népszavazások?

Minden esetben teljesen másról mint a szavazólapokon feltett kérdés.

  A rendszerváltozás óta az alábbi népszavazások kerültek kiírásra: 1989: „Négyigenes népszavazás” A négyből három kérdés (pártszervek a munkahelyeken, munkásőrség, MSZMP vagyona) már tét nélküli volt, egyedül komoly kérdésként a köztársasági elnök közvetlen vagy közvetett megválasztása maradt.…

Tovább
süti beállítások módosítása