Ideo-logikák

Ideo-logikák

Mennyire őszinték a környezetvédelem állítólagos hívei?

Képmutatás a köbön...

2017. november 30. - Tamáspatrik

Az emberiség köztudottan egyik legnagyobb problémája a környezet pusztítása. A belátható jövőben a tendenciák vésztjóslóak: kihalhat az állat- és növényvilág jelentős része, az óceánokban az élet megszűnhet, terjed a sivatag, más területeket pedig pusztító viharok tesznek élhetetlenné. A megemelkedő…

Tovább

A középszerűséget támogatja az Orbán-rendszer

Mi mást támogathatna egy olyan kormány, amely nem jórészt nem túl tehetséges, enyhén szólva középszerű figurákból áll? Állításom bizonyítására a legfrissebb PISA felmérést hozom elő. Ebben nem az átlagpontszám az érdekes, amelyben ezúttal is messze lemaradtunk az európai középmezőnytől. Viszont a…

Tovább

Tudomány és vallás: áthidalható a szakadék?

A vallás és tudomány közismerten - mint a teológia és geológia,- ég és föld. Nyilvánvalóan két egymástól teljesen eltérő kulturális tevékenységről van szó, az egyik az objektív logikai megközelítések és az elvont gondolkodás híve, a másik lényege a személyes érintettség és az erős érzelmi töltet. Az…

Tovább

Legtöbbször csak sötétben tapogatózva halad előre a tudomány

A tudományos tevékenységben nincsen semmiféle misztikus, titokzatos vagy emberidegen: mindannyian teszünk különféle megfigyeléseket, amelyekből következéseket vonunk le. A tudomány lényegében annyival több ennél, hogy rendkívül szisztematikus munka: a megfigyelések értékelését folyamatosan…

Tovább

Magyarország kispolgárosodása

Amikor nem merjük a saját életünket élni

Kicsit távoli indításnak tűnhet, de úgy gondolom, hogy a kispolgárság létrejötte a parasztsághoz kötődik. Ha azt mondjuk valakire, hogy "paraszt", akkor műveletlen, bunkó, kicsinyes és önző magatartást értünk alatta. A parasztság hagyományosan helyhez kötődő életmódja és küzdelme a napi…

Tovább

Kétforintos ötlet a NER rendszerének leváltására

Egy rendszer leváltására nem feltétlenül az ellene való küzdés a járható út, hiszen tudjuk jól, hogy még egy nem túl jónak tartott rendszernél is lehet sokkal rosszabb. A "jó" fogalmának szubjektivitásán és viszonylagosságán túlmenően a forradalmárok alapvető, elvi tévedése volt, hogy először…

Tovább

Így segítette meg (és így nem) a kormány a devizahiteleseket

Hogy lehet, hogy évekkel azután, hogy a frankhitelek és egyéb devizahitelek átváltása megtörtént forinthitelre, még mindig téma lehet a devizahitelesek helyzete? A válasz ere csak az lehet, hogy még mindig sokan vannak nehéz helyzetben, még mindig nagy összegekkel tartoznak a bankoknak. Nagyon…

Tovább

Magyarországon működő cégek főbb típusai (sztereotípiák)

Saját tapasztalataimból és ismerőseim elbeszéléseiből kialakult bennem valamiféle kép a nálunk működő, eltérő kulturális hátterű GYÁRTÓ cégek egyes típusairól. Mindez persze nem több egyfajta sztereotip véleményalkotásnál, hiszen (mint látni fogjuk) a legtöbb cég kulturális háttere igen csak kevert,…

Tovább

Modernizált cárizmus: November 7.-e másfajta megközelítésben

Rokonszenves figura számomra Görgey Gábor egyik regényének kitelepített gróf ura, aki a hortobágyi tanyán minden november 7-én látszólag ünnepi ruhába öltözött - amely valójában gyászruha volt, és arra gondolt, hogy "bárcsak valaki elsüllyesztette volna az Auróra cirkálót". Ennek ellenére mégsem…

Tovább
süti beállítások módosítása