Ideo-logikák

Ideo-logikák

Az amerikai gyarmatosítás mítosza

2020. január 30. - Tamáspatrik

Mindig az általános közvélekedés ellen fogok érvelni, egyszerűen azért, mert a közvélekedés a legtöbb dologban folytonos tévedésben van. Elég ha visszanézzük, hogy mit gondoltak az őseink ötven, száz vagy több száz évvel ezelőtt, ugyanúgy megmosolyogjuk őket mint az utódaink is meg fogják mosolyogni…

Tovább

A hétköznapok divatja mit mutat meg a társadalomról?

Nem nagyon értek ehhez a témához, inkább csak gondolatébresztő jelleggel vetem fel azt a kérdést, hogy a divat mennyiben jelenít meg valós társadalmi változásokat. A divat hullámainak nagy része sok esetben nyilvánvalóan nem több mint múló őrület vagy egyszerű hóbort, például ha egy szűkebb vagy…

Tovább

Több okból sem érdemes a „gulág-szerű” viszonyok irányába mennünk

Néhányan úgy tűnik, hogy nem bánnák, ha nálunk afféle gulág-szintű börtönkörülmények lennének. Lehet, hogy nem is lenne ez annyira nagy baj? Ők valószínűleg nem olvastak Szolzsenyicint, mert akkor meggondolnák jobban, hogy miket mondanak. A gulágoknak nevezett kényszermunka táborok hálózatát…

Tovább

Mennyire jogos irodalomoktatásunkban politikai szempontok figyelembe vétele?

A nemzeti alaptanterv új változatai nyomán merült fel az a kérdés, hogy az irodalomoktatásunkban mennyiben van létjogosultsága a politikai szempontoknak. Tehát milyen írók és költők milyen műveit oktassuk. Amellett, hogy az én véleményem valószínűleg fikarcnyit sem fog számítani ebben a borzasztó…

Tovább

Néhány megjegyzés a „demokrácia exporthoz”

Egy elmélet szerint a „Nyugatnak” nem szabad a demokráciát „exportálnia” olyan országokba, amelyek még túl fejletlenek és éretlenek erre. Nem tudom, hogy ez az „export” pontosan mit jelent, de ha megnézzük az ún. demokrácia index térképét, elég sok érdekességet találunk. Kép forrása:…

Tovább

Egy politikus esetében az intelligencia talán nem is annyira fontos? A Trump jelenség

Nem célom most a politikusokkal való élcelődés, szerintem ők is csak egy szakmát űznek, amelyben a sikerességet sok más területhez hasonlóan nem az intelligencia szintje határozza meg. A világ jelenlegi nr. 1-jára Donald Trumpra sem a kifinomult intelligencia a jellemző, azonban több más…

Tovább

Ez lehet az agresszív és destruktív politizálási stílus mögött

Úgy gondolom, hogy vannak tipikus esetei annak, amikor valaki nem boldog, nem találja meg a helyét, annak ellenére sem, hogy az életkörülményei nem annyira rosszak. Még a leggazdagabb országokban is sokan járnak ebben a cipőben (illetve nehezen tudnak kilépni belőle), nálunk pedig a panaszkultúra és…

Tovább

A mai értelmiségi elit szintje nem éri el a rendszerváltás korit (sem)

Ott tartok már, hogy félve írom le azt a szót is, hogy „értelmiségi”, ez a szó is annyira kezd lejáratódni és a jelentése sem világos már sokak számára. Ide jutottunk. Gyakorlatilag az van, hogy értelmiségi helyett sokan megelégszenek manapság a szellemi szakmunkás szinttel (ez nem annyira…

Tovább
süti beállítások módosítása