Az orbáni rendszer intézkedései egyértelműen a feudalizmus irányába mutatnak, már pedig a feudális társadalmakban nemzet nem létezett, az csupán a polgári korszak „találmánya”, legalábbis az alattvalóknak (állampolgárokról nem lehetett még beszélni a régi időkben) semmiféle nemzettudata nem volt, a földesúr személyét és a király nevét ismerték csupán. A nemzettudat egy modern fejlemény, a polgári világban született fogalom. A kormány jelenlegi politikája viszont azzal, hogy az állam egyre kevesebbet költ jóléti kiadásokra, egyre csökkenti a szolgáltatások színvonalát gyengíti, kiüresíti azt a fogalmat, amit nemzetnek nevezünk, összehasonlítva mondjuk egy holland vagy svájci identitással, a magyar ezekhez képest legfeljebb komoly tartalom nélkül, felfújt buborékként, leginkább ünnepi események alkalmával kerül elő.
Érdemes megnézni a kormány legutóbbi és a legújabb intézkedéseinek tervezetét is. Például van az élelmiszereknek egy meglehetősen igénytelen listája, trappista sajttal, tejföllel és hasonlókkal az élen, amelyeket „fogyasztásra ajánl” az államunk az árréstop bevezetésével. Azonban nem csak azt mondják meg központilag, hogy mit együnk, hanem indirekt módon is ezt váltja ki ez a rendszer, hiszen az egészséges zöldségek és gyümölcsök árai elszálltak.
A röghöz kötés részeként azt is elő fogják írni, hogy hol lakjunk, mert régebben ingyen telkekkel csalogatták a betelepedni vágyókat az önkormányzatok, most itt van viszont a „helyi önazonosság védelméről” szóló törvény, ami lehetőséget teremt a helyi potentátoknak, hogy negatív diszkriminációt érvényesítsenek, ez az intézkedés is a hűbéri viszonyokat segíti elő hosszabb távon. A migrációt mindenféle értelemben üldözi a kormány, a belső migrációt is beleértve.
A nemzet fogalmának kiüresítése irányába hat az olyan nemzeti intézmények jelenleg zajló beszántása mint a tudományos akadémiáé, ami több más intézményünkkel már régebben megtörtént, például a nemzeti színházat (vagy az operaházat) is kisajátította egy adott politikai irányvonal, minőségi produkciókat szinte csak kis színházakban láthatunk.
Kérdéses, hogy a folyton a nemzetre hivatkozó propaganda mennyiben képviseli a nemzet valódi érdekeit vagy inkább az arisztokrácia szekerét tolja. Akiket most oligarcháknak nevezünk, az a csoport pontosan megfeleltethető a régi főnemességnek, hatalmuk és befolyása is hasonló mértéket ér el mint a feudális állam idején. Ez nem csak amiatt káros hosszabb távon, mert vagyoni és jogi értelemben egyenlőtlen helyzeteket hoz létre, hanem mert le is csökkenti az eleve alacsony mobilitást, tehát esélye sem lesz senkinek, hogy bekerüljön ebbe a körbe, sokkal rosszabb a helyzet nálunk már most is mint például az USA-ban vagy Kelet-Ázsiában, ahol garázsokból jönnek létre milliárdokat érő cégek, nálunk ezt már jelenleg is megnehezíti az uralkodó elit.
Van egy harmadik ok is, ami miatt a jelenlegi vezetés gyengíti a nemzetet hosszabb távon: egy személyre épülő rendszerről van szó, ahol az első ember kiesése vagy akár meggyengyülése, mindegy hogy ez egy év múlva vagy tizenöt év múlva fog bekövetkezni, de mindenképpen anarchikus viszonyokat hoz létre, amint az történt Kádár és Horthy leváltását követően is, és ahogy az rendre megtörténik különféle harmadik világbeli országokban egy karizmatikus vezető kiesése után. Az erőskezű egyszemélyi vezető hibája, hogy eltávolít minden tehetséges embert a környezetéből, aki a hatalmára veszélyt jelenthet, aminek később jelentkeznek a hátrányai. A jelenleg is érzékelhető hátrányok viszont már olyanok, amiket a kormányfő valamilyen személyes okból nem kedvel, például a szélerőművek nagyon hiányoznak az energiamixből, vagy amit egyszerűen nem tart fontosnak, amilyen területekhez nincs érzéke, mint a vízgazdálkodás fejlesztése. A szakértelem helyett a lobbisták akarata érvényesül.
Léteznek persze a jelenlegi rendszernek is olyan vívmányai, amik hosszabb távon fennmaradhatnak, ilyen lehet a családtámogatások jelenlegi rendszere, ami borzasztó költséges, sőt még inkább az lesz a jövőben, pénzt vonva el más területektől (oktatás, egészségügy, infrastruktúra és környezetvédelem fejlesztése), viszont annyi eredménye mégis lehet, hogy nálunk egy kicsit kevésbé esik vissza a termelékenységi ráta mint más országokban, hiszen Európában mindenfelé csökkenő trendeket látunk. A kis családokba való behúzódás, miközben a nyilvánosság terei szűkülnek és a városok szerepe csökken,- mi más lehetne ez, mint feudalizmus?
A „brüsszelezés”, a nyugati veszélyekre való hivatkozás csak jó ürügyül szolgál arra, hogy a kormány szabad kezet kapjon, a mostani „véleménynyilvánító szavazás” is csak arról szól, hogy a kormány külpolitikai irányvonalába ne szólhasson bele a nyilvános fórumokon senki. A „külföld” a feudális társadalmakban nem létezett, az alattvalók mind tudták, hol a helyük, pontosan ezt a vonalat erősíti a kormány összes mostanában elfogadott vagy folyamatban lévő tervezete, a szabad vélemény hangoztatása lassanként megint csak azon a szinten lesz megengedett mint régen, artikulálatlan morgássá silányítva.
Egyre jobban erőlködik a kormánypropaganda, hogy az országban katonás felépítésű, erősen hierarchizált feudális viszonyokat hozzon létre, (ebbe a katonás rendszerbe nem férnek bele az eltérő nemi identitásúak sem) és sokak rezonálnak is erre, akik önerejükből nem számítanak már semmi jóra és az államban bíznak leginkább annak ellenére, hogy az életszínvonalukat az állam nem fogja tudni emelni (lásd nyugdíjemelések szintje, zsákfalvakban élők helyzete), de mégis valami kis stabilitást biztosít egy olyan világban, amit ők már nem értenek. (Máshol is vannak pontosan ugyanilyen társadalmi csoportok mint nálunk, zajlanak a világban sokfelé hasonló folyamatok, a kérdés úgy merül fel, hogy mért akarunk egy olyan tendencia élére állni, amit az utódaink inkább károsnak fognak tartani mint hasznosnak?)
A régi társadalmakhoz hasonlóan átjárhatatlan kis kasztokra hasad szét a társadalom, a természetes mobilitás és a piacgazdaság ennek az ellenében hatna ugyan, a kormányunk tevékenysége az, ami ezt a folyamatot erősíti.
A nemzet építése a gyakorlatban egy folytonos kreatív folyamat, az állam feladata a kreativitás feltételeinek megteremtése, viszont folytonos agyonszabályzásokkal és korlátozásokkal nem valósítható meg, így hát azt lehet mondani, hogy a jelenlegi kormánypropaganda inkább csak üres szólamnak és hivatkozási alapnak hat, inkább gyengíti a nemzetet mint erősíti.