Ideo-logikák

Ideo-logikák

Rendszerek közti választáskor nincsen középút

2025. május 29. - Tamáspatrik

A különféle rendszerek mostanában divergálnak, az őket támogatók felfogása is teljesen más, ezért nem látni jelenleg semmiféle középutat. Ha egyforma rossznak tüntetünk fel két rendszert, azzal azt sugalljuk, hogy van valamiféle harmadik lehetőség. Mindenki úgy szeretné magát beállítani, hogy azt sugallja, ő van középen, ő képes igazságot szolgáltatni, holott messziről látszik, hogy aki ilyennel próbálkozik, mennyire fals, amit leír. (Vagy egy naiv hit abban, hogy egyáltalán számít még mit mond, vagy csupán számításból teszi, hogy ki tudja valahogy magyarázni a radikalizmus otrombaságait.)

Alapvetően a teljesen különféle felfogások és életmódok is nagyon jól tudnak egymás mellett élni, a társadalom mindenhol sokszínű, a bajok csak akkor kezdődnek, amikor hatalmi szempontok jönnek a képbe.

Egy újfajta elit jelentkezett, ami egy új társadalmi szerződést ajánlott fel azoknak, akik nagyon nem elégedettek a jelenlegi rendszerrel, akik a folyamatok perifériáján érzik magukat (elsősorban jövedelmi, de nem csak jövedelmi értelemben, inkább lehetőségeiket tekintve). Az alkuban olyasmit ígér, hogy megvédi ezeket a rétegeket az abszolút és relatív lecsúszástól, juttatásokat, olcsó élelmiszert, munkát is biztosít számukra, ha cserébe ők gyakorlatilag mindenben szabad kezet kapnak. Klasszikus feudális viszonyokról van szó tehát, ahol létezik a törvények felett álló arisztokrácia, és létezik az alattvaló, aki az elit gyámkodásában és igazságosságában bízhat.

A középkori társadalmakhoz hasonló módon szigorú hierarchiákra épülő katonás rendszerről van szó, ami nem ismeri az autonómiát: lépésről lépésre megszünteti az oktatás, a tudomány, a települési önkormányzatok, a művészet, a médiumok és a civil szervezetek autonómiáját. Ahogy a kapitalista rendszereknek is van egyféle logikája, éppúgy ezek a rendszerek is egy kaptafára épülnek, és minél harciasabb pozíciót foglal el az új elit, annál nagyobb szükségét érzi arra, hogy mások autonómiaigényét minél gyorsabban leépítse. Az összes többi hivatkozás az „önvédelemre”, „szuverenitásra”, „hagyományaink védelmére” csupán porhintés, mert egyetlen egy konkrét esetet sem tudnak ezek a rendszerek felsorolni, amikor ezek az értékek veszélybe kerültek volna. Ami veszélybe került, az nem az ország szuverenitása, hanem az elité, nem az ország önállósága, hanem az elit mozgástere. (Azért nem nevezem nemzeti elitnek, mert egy szűk csoport alkotja, rokoni és haveri kapcsolatokra épül, másrészt internacionalista módon összefonódik más, hasonló logikával működő rendszerek vezetőivel.)

Királyok számára ilyen mozgástér sosem volt adott, bár ott is a vérségi kapcsolatok jelentettek előnyt és ott is csak a szűk elit magántulajdona volt biztosított, az alattvalóké már nem. Diktatúrákra jellemző az a fajta korlátlan mozgástér, amit egy emblematikus vezető és az őket támogató csoport együttesen alakít ki, amire jellemző, hogy olyan adókat vet ki, amilyet akar és olyan intézkedéseket hoz, amilyet akar – mindezt a demokratikus látszatok megőrzése mellett, hiszen ha nekünk kedvező módon lejt a pálya és az ellenfeleket megfélemlítik, akkor nem lesz kérdéses a mérkőzés eredménye.

Nálunk már emiatt sincs értelme középutat keresni, vagy egyáltalán beszélni is ilyesmiről, hiszen nem egyenlőek az erőviszonyok, a rendszer nálunk egyre inkább totalitárius színezetet ölt (az élet minden területét szabályozni akarja egy ideológia mentén,) de máshol sem tudnak koalíciót kötni a rendszertagadók és a rendszert támogatók.

Az egyetlen ellensúlyt a rendszerekben a bíróságok jelentik, mert a bírók egy része még megőrizte a függetlenségét.
Nagyon sok állampolgár van azonban nálunk is, a törököknél vagy az oroszoknál szintúgy, aki nem igényli ezt a fajta állami gyámkodást, sőt zavarja a rendszer kontraproduktivitása, ha nem a teljesítmény, hanem az összeköttetések számítanak, és hogy mennyi pénzt költ el az állam az új elit és hűbéreseinek támogatására, amit valakitől be kell szedni és kitől mástól mint azoktól, akinél több jövedelem képződik. A másik, hogy az állam keveset költ, ami a szolgáltatások színvonalán fog megérződni.

Az állampolgárok jó része konzervatív felfogású, emiatt jobban tart a baloldali, progresszív felfogás térhódításától és nem tartja gondnak egy bizonyos szintig, a feudális uralmi formák restaurációját, mert még mindig abban az illúziókban élnek, hogy létezik számukra mérsékelt, kicsit diktatórikus rezsim, ami nem tesz mást mint levágja a kapitalista rendszerek túlzásait. (Bankadót szed, jobban fellép a kábítószerezés ellen, védi a hazai tulajdonú cégek érdekeit,- ami valóban pozitívum.) Sajnos ezek a rendszerek nem állnak meg itt, mert a logika már nem ez, hanem a teljes kontroll, a hatalom mindenek előtt, és minél korruptabbak, annál jobban félnek a számonkéréstől, annál jobban akarni fogják a hatalmat. A konzervatív középosztálybeli nehezen jut el arra a pontra, amikor meglátja, hogy a kormányzat túl magas ára szab azért, ami egyáltalán a saját munkaköri leírásában is benne van.

Igaz viszont, hogy van egy olyan oka is, hogy ezek a rendszerek a gazdaság bizonyos szféráit nem bolygatják (például egyes multinacionális cégek kezében levő húzóágazatokat, amiket az oligarchák nem tudnának átvenni), ily módon akik versenyszférában dolgoznak, őket kisebb mértékben érintik a kormány intézkedései, ők nehezebben fognak felébredni, és akkor már nem tudnak majd tenni semmit. Az ember érzelmi alapon ítél meg dolgokat és nem annyira racionálisan, hacsak az immunrendszere nem kapott megfelelő tréninget, hogy riadóztassa a mások számára ismeretlen veszélyre.

A radikalizmus katonás mentalitást eredményez, az összes katonaállam kulturálisan egy primitív szintet képviselt, a kifinomultság a harc közben mindenképpen zavaró tényező. Az se jó, ha értelmiségiek okoskodnak, mert elbizonytalaníthatják a harcra készeket, ezért őket háttérbe kell szorítani és ellehetetleníteni, közben pedig olyan hangzavart művelni a propagandában, hogy más ne hallatszódjon.

A legtöbb európai ország is efelé halad, bár egyes racionálisabb északi kultúrák valószínűleg megmaradnak a jelenlegi úton, a szélsőjobb pár éven belül áttörhet és átveszi a hatalmat. A nemzetközi szervezeteket felszámolják, vallási fundamentalista rendszerek is alakulhatnak, rengeteg korlátozást fognak bevezetni és nem biztos, hogy csak szavakban akarnak majd háborúzni másokkal. Jogállam helyett csak az állam joga marad, és ez az igazi „mély állam”, nem amiről beszélnek, mert ténylegesen az államhatalommal összefonódott oligarchák akaratát érvényesíti.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ideo-logic.blog.hu/api/trackback/id/tr2718870240

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

MEDVE1978 2025.06.02. 15:56:45

Érdekes, de a világban ez a korlátlan interakció jellemzi a korunkat. Ezzel azt értem, hogy minden hatással van mindenre. Trump, Orbán és Kaczinsky is jelentős részben egy reakció ugyanarra a folyamatra. Az USA modell állam volt erre a folyamatra. Obama idején kezdődött el az, hogy az állam egyre nagyobb és nagyobb hangsúlyt fektetett a kisebbségorientált politizálásra. Ez nagyon erősen rímel a szociáldemokrácia kiüresedésére, illetve a tengerentúli válfajának a Demokrata Pártnak az ideológiai kiüresedésére, változására. Ebben a folyamatban a szociáldemokrata pártok Európa (világ) szerte felismerték, hogy tehetetlenek a globális tőkével szemben lokálisan, ezért gyakorlatilag feladták azt a politikájukat, ami célzottan a szegények felemelésére és az egész társadalom jólétének megtartására vonatkozott. Helyette jöttek különböző kisebbségi csoportok megszólítására alkalmas szlogenek: szeresd a négert, a homokost, a nőt stb. Aztán rájöttek arra, hogy ezt sokkal jobb úgy eladni, hogy alulról jövő kezdeményezésnek nyilvánítják és nem állami vagy pártpolitikaként, hanem az állam által támogatott non-profit szervezetek politikájaként adják el. Ezt követően direkt és indirekt támogatták és helyzetbe hozták a non-profit szervezeteket, amelyek közül számos radikális is volt. Így az érdekvédő non-profitok rétegzett céljai kerültek előtérbe: több jogot a nőknek, transzoknak, buziknak, nem fehéreknek. Az állam megtalálta, hogy hogyan lehet ezeket a szervezeteket hatékonyan támogatni és akár ezt az egészet exportálni is külföldre (USAID). Ezek organikus folyamatok voltak a legtöbbször, tehát nem egy extrém gonosz összeesküvésre, hanem inkább jól kiépülő és átvett gyakorlatokra kell gondolni. Viszont így egy érdekes helyzet jön létre: egy ideológia érdekében támogatnak egy non-profit szervezetet, ami ezt követően tipikusan politikai szervezetként működik, tehát egyértelműen a progresszív "oldalra áll". Mégis, amikor a politikai ellenfél megtámadja, felháborodok és a független civil szervezetek elleni támadást emleget.

Ez egy tökéletes új hatalmi ág kiépítése, amire a nemzetközi "progresszív" oldal jött rá először és nyomatta ezt már a 2010-es évek eleje óta. Ennek hatására megszületett a woke paradigma. A 2010-es évek végétől csak épült ez az egész paradigma különböző aktorokkal és helyszínekkel. A 2020-as évek elejére az egész túlcsordult, főként a kultúrában. A civil szervezetek élén álló radikálisok egyre keményebb elveket vittek be a különböző szakterületekre. Nem volt elég, hogy női a főszereplő, már az összes főszereplő nő kellett, hogy legyen a férfiak leképezése pedig idióta (Star Wars: The Last Jedi). Ha számítógépes játékot fejlesztett valaki, akkor belevitték a buzi / transz vonalat, ha női karakter volt, az nehogy véletlenül szexi legyen, hanem átlagnő. A munkahelyen nem elég, hogy a jó képességű néger munkát kapott, a felvett négert priorizálták a fehérrel szemben, a férfit a nővel szemben. Az egész woke folyamatot az elején a gazdasági szereplők egyértelmű pozitívumnak tekintették. Hiszen plusz közönséget értek el, illetve megkapták az erkölcsös cég pecsétet a non-profit szervezetektől, ha illeszkedtek a programjukhoz. Ez pozitív PR volt: olcsón tudták prezentálni, hogy ők milyen jó emberek, a társadalmi felelősségvállalás milyen fontos nekik stb. A probléma csak az, hogy ez sok esetben megölte magát a terméket, illetve egyre inkább idegesítette az átlagembert, szinte mindenhol a világon. A Gilette nem bírta ki azt, hogy a férfiakat egy reklámban toxikus maszkulinitással vádolja és azt mondja nekik "javulj meg", ahogy a Jaguár sem bírta ki az új "színes" kampányt, a mindenféle aberrált szexuális utalással. Egyszerűen már sok lett a közönségnek, divat lett a go woke, go broke, ami márkákat rengetett meg. A számítógépes játék iparban és a filmek, sorozatok között is bukott már meg számtalan azért, mert a woke paradigmát tekintette elsődlegesnek.
Az ez ellen szervezett mozgalom juttatta hatalomra Trumpot, ad muníciót máig Orbánnak, a PIS-nek és így tovább.

"A legtöbb európai ország is efelé halad, bár egyes racionálisabb északi kultúrák valószínűleg megmaradnak a jelenlegi úton, a szélsőjobb pár éven belül áttörhet és átveszi a hatalmat. A nemzetközi szervezeteket felszámolják, vallási fundamentalista rendszerek is alakulhatnak, rengeteg korlátozást fognak bevezetni és nem biztos, hogy csak szavakban akarnak majd háborúzni másokkal. Jogállam helyett csak az állam joga marad, és ez az igazi „mély állam”, nem amiről beszélnek, mert ténylegesen az államhatalommal összefonódott oligarchák akaratát érvényesíti."

Ez egyenesen Európa hanyatlásának a következménye. A helyzet itt eléggé tiszta: az európai átlagpolgár azt látja / érzékeli, hogy a helyzete, a közösségének a helyzete folyamatosan, lassan romlik. Folyt köv.

MEDVE1978 2025.06.02. 17:13:03

Folytatás:
A romlás lényege, hogy Európa, ami legalább 4-500 éven át a világ technológiai és fejlettségi középpontja volt, immár a semmibe csúszik vissza. A hanyatlás persze az első világháborúval kezdődött és bár szemmel látható volt, a második világháború végéig nem vált egyértelművé. De a második világháborút követően már csak a hatalmas és erős USA, a szintén ugyanilyen SZU, illetve a brit és francia haldokló gyarmatbirodalmak maradtak, amik Európa haldokló hatalmai voltak.
A hidegháború még rákényszerítette az USA-t egyszer, hogy fejlessze Nyugat-Európát, azonban annak eltűnésével vége volt a dolognak és Európa egyre inkább magára maradt. Az EU ezt ellensúlyozandó jött létre, de túl megosztott és gyenge, valószínűleg ez nem is lehetne másképp, mivel túl sok eltérő kultúrát kell integrálnia.

Jelenleg konkrétan az EU-nak nincs olyan kitörési pontja, amivel bármilyen szempontból világszinten vezető hatalom lehetne:
1. Katonailag az EU középerős, az elterjedt tévképzettől eltérően nem gyenge. Ugyanakkor tény, hogy az EU-nak csak defenzív hadereje van érdemben, offenzív nincsen. Ez azt is jelenti, hogy a mindenféle konfliktusoknál, ahol oda kell csapni, nem tud. A kedvenc példám a jemeni huszi lázadók. Egy csapat kidekorált, egyenruhában parádézó néger, akiket Irán fizet, meg lát el fegyverekkel, cserébe rakétázzák a Suezi csatornát. Emiatt elkezdtek a hajók Afrikát megkerülni, ezzel jelentős drágulást okozva Európában. Az EU nem is tudott semmit kezdeni velük addig, amíg kb. 2 hónapja Trump nem bombázta szét őket. Tehát az EU katonailag reaktív, középhatalom, erőprojekcióra nem képes.
2. Gazdaságilag: bár az EU GDP szempontjából egy erős tömb, rettenetesen erősen kitett a nyersanyagoknak. Ahogy az oroszok elzárták a gázt, az égbe szaladt mindennek az ára, egyre versenyképtelenebbek az európai termékek világszinten.
3. Innováció: a világ TOP 20 egyetemében talán 1-2 EU egyetem van. A briteknél hagyományosan van pár (Cambridge, Oxford, Eaton stb.), illetve Svájcban is, de az EU-ban nem nagyon. Ez azért gáz, mert az innováció elsősorban egyetemi központokhoz azok a helyi iparral való társulásaihoz kötődik. Az EU nem világvezető szinte semmilyen innovációban. 2020 tájékán UVL még a COVID előtt kitűzte célul, hogy az EU lesz a világ legjobb megújuló energia termelője, a tiszta energia és az elektromos autózás fellegvára. Mindenféle vállalásokkal, hogy mi mikor lesz CO2 mentes. Az egész lecsúszott a WC-n, mind az USA, mind Kína versenyképesebb a legtöbb megújuló energiatermelő technológiában és az innováció is erősebb náluk. Az EU autóipar pedig egyszerűen nem tudott átállni az elektromos meghajtásra rendesen, a szabályozás pedig tovább fojtogatja.
4. Demográfiailag: az EU a legjobban elöregedő kontinens, óriási hányada a népességnek öregszik el, amit még a nyugati demográfiai vámpírizmus (fiatal migránsok behozása) sem tud érdemben ellensúlyozni, csak csökkenteni.

Nincs tehát olyan kitörési pont, amitől az egyre mélyebb válságba kerülő EU magához tudna térni.
Ezt a szavazók is érzékelik, ahogy azt is, hogy az elitek hazudnak nekik. A kérdéseik ugyanis azok, hogy lesz-e jobb az életszínvonalam, a lakhatásom, a gyerekem számíthat-e jobb életre? A politikusok pedig igennel felelnek, holott a mellékelt ábra teljesen mást mutat. Írtam már több blogon, hogy tavalyelőtt jártam Luxemburgban, Európa egyik leggazdagabb országában, éppen választási kampány idején. Paradox módon a kampány fő témája a megengedhető lakhatás volt.
A piac és a szabályozók pedig láthatóan gyakorlatilag az egész EU-ban rosszul kezelik az urbanizációs problémát, sok helyen egyértelműen a piacra bízzák (Magyarországon), valahol meg össze-vissza szarul avatkoznak be (pl: Németországban). A szavazók látják a rengeteg miniválságot, ami összefügg az EU gyengeségeivel is (pl: az egészségügy színvonala szinte mindenhol romlik: ennek az az oka, hogy elöregszik a társadalom, egyre több a beteg, míg a finanszírozás struktúrája általában változatlan, ugyanez a helyzet a szociális szférával). Aztán egyszer csak elfogy a türelmük és leszavaznak a szélsőjobb jelöltre, mert ő még nem volt és odacsapást ígér.
A szélsőjobb ígéri azt a közösségi érzést, hazaszeretetet, hazai kultúra priorizálását más kultúrákkal szemben, hazai munkavállalók megvédését, amit a centrista erők nem.

"A nemzetközi szervezeteket felszámolják, vallási fundamentalista rendszerek is alakulhatnak, rengeteg korlátozást fognak bevezetni és nem biztos, hogy csak szavakban akarnak majd háborúzni másokkal. " A történelem örök kérdése, hogy van-e fejlődés vagy csak változás. Korunk legfőbb kérdése, hogy az ember hogyan képes élni fogyó társadalmakban. Erre nem találtuk meg a választ, de az biztos, hogy a jelenlegi globális kapitalista paradigma nem képes erre választ adni. Az afgán tálibok és az ortodox zsidó telepesek viszont igen, de azt meg nem biztos, hogy szeretnénk. Lehet, hogy a válasz az új barbarizmus lesz.

Tamáspatrik 2025.06.04. 22:28:36

@MEDVE1978: Megírtad a cikkem tükörképét.
"Trump, Orbán és Kaczinsky is jelentős részben egy reakció" Nem úgy tűnik, mert teljesen más feltételek között alakultak ki, egész más társadalmakban, nálunk nem volt kisebbségorientált politizálás úgy mint nyugaton. A női egyenjogúsítási mozgalom már száz évnél régebbi, nemrég jutottunk el oda, hogy a szexizmus a munkahelyen nem helyénvaló, de a homoszexuálisokat sem zárják már börtönbe mint a múlt század elején még. (Illetve a nem demokratikus országokban ez megtörténik).
Valóban voltak "sorosista" szervezetek, akik a nyílt társadalmat támogatták, tehát a kasztosodás ellenében dolgoztak, és ez nem tetszett a konzervatívoknak, számukra a kasztrendszer a normális állapot, hiszen lényegileg az volt a feudalizmusban is. Ettől eltekintve nem túl hatékony, jó szándékú, ártalmatlan szervezeteket vettek kereszttűz alá, bár érdekes módon évtizedeken át senkit sem zavartak például nálunk sem.
Woke nem volt sem nálunk sem az oroszoknál, itt sokkal régebben indult a történet. A brexiterek esetében említést se tett senki a woke-ról 2016-ban.
Az állampolgár helyzete romlik, mihez képest? Mihez viszonyít és hogy érti, hogy romlik a közösség helyzete? Én ezt nálunk így nem érzékelem, bár tényleg hozott némi közösségi felvirágzást a Fidesz hatalma már 2010 után is, de inkább a fejlődés volt mérhető, a különféle közösségek nem zavarták egymást. Woke nem volt az oroszoknál sem, a homoszexualitás ellenesség a macsó mentalitás kultuszából ered, a kemény harcos a példakép, nem tűr meg érzékeny és nyámnyila szivárványos állampolgárokat.

Tamáspatrik 2025.06.04. 22:47:50

@MEDVE1978: A 2.részben tárgyalt pontok érdekesebbek.
Mondjuk Európában vagyunk és nem tudjuk azt megtenni, hogy Kanada legyen a szomszédunk, sem mint az oroszok, amelyik azzal az országgal lesznek szomszédosak, amivel akarnak, ez tehát egy adottság. Ha Nyugat-Európa stagnál is, keleten még bőven vannak tartalékok, az egész régiónkban.
A katonák toborzása mindenhol egyre nagyobb gond, már az USA-ban is, mert egyre kevesebb ember kockáztatja bőrét.
Tény, hogy az orosz energiafüggőség megvan, sőt kölcsönös gazdasági érdekek is vannak e téren. Nem hiszem, hogy Európa legtöbb országa ténylegesen le is akarna válni.
Viszont az USA kormánya pont most üldözi el a top egyetemekről a legjobbakat, akik Európa felé veszik az irányt, máshova nem nagyon tudnak menni.
Amúgy nem kell, hogy az EU vezető legyen, ha jó életminőséget tud biztosítani a polgárainak, ez számos országban még megvalósul.
A britek kiléptek ugyan, de ez mivel vitte őket előbbre akármilyen téren? Inkább a hátrányait szenvedik, előnyökről én eddig nem hallottam, bukdácsol a kormányuk.
Az olaszoknak a kvázi szélsőjobbos kormány nem tudott gazdasági csodát tenni, csak némi stabilitást hozott. 1-2%-ot ha hozzá tud tenni a gazdasághoz 4 év alatt egy kormány, az már jó eredmény, nagyon sok minden az adottságokból jön. (Mondjuk rontani ennél többet tud, de főleg a hosszabb távú hatásai jelentősek egy kormányzásnak.)
" Aztán egyszer csak elfogy a türelmük és leszavaznak a szélsőjobb jelöltre, mert ő még nem volt és odacsapást ígér." Ez való igaz.
"Korunk legfőbb kérdése, hogy az ember hogyan képes élni fogyó társadalmakban. Erre nem találtuk meg a választ, de az biztos, hogy a jelenlegi globális kapitalista paradigma nem képes erre választ adni. " Teljesen jogos kérdések.
Amire én viszont gondoltam, hogy ott volt Irán példája, a sah egy amcsi érdekeket szolgáló vezető volt, mindenkit felháborított, erre jött Khomeini és a vallási fundamentalistta állam - ja bocs, nem ilyen lovat akartunk. Ez egy szélsőséges példa, de nagyon kifejezi a lényeget.

Alöksz Róz Unbanned 2025.06.06. 22:29:07

@Tamáspatrik: "Valóban voltak "sorosista" szervezetek, akik a nyílt társadalmat támogatták, tehát a kasztosodás ellenében dolgoztak, és ez nem tetszett a konzervatívoknak, számukra a kasztrendszer a normális állapot, hiszen lényegileg az volt a feudalizmusban is." - a liberálisoknak is a kasztrendszer a normális állapot.

Alöksz Róz Unbanned 2025.06.06. 22:30:54

addons.mozilla.org/en-US/firefox/addon/buster-captcha-solver/

MEDVE1978 2025.06.09. 21:46:34

@Tamáspatrik:

"Trump, Orbán és Kaczinsky is jelentős részben egy reakció" Nem úgy tűnik, mert teljesen más feltételek között alakultak ki, egész más társadalmakban, nálunk nem volt kisebbségorientált politizálás úgy mint nyugaton."

Pedig ugyanaz a mozgatórugó. A rendszerváltás során Magyarországon a progresszív értelmiség nagyon jelentős hatalomhoz jutott. Tölgyessynek volt erről egy érdekes eszmefuttatása, amikor azt mondta, hogy a rendszerváltás után az értelmiség döntő része nem került a hatalomra (nem vett részt a kormányzásban), viszont továbbra is erősen befolyásolni akarta a hatalomgyakorlást a sajtó részéről. Ez egy eléggé progresszív értelmiségi csapat volt, globalista, a neoliberális rendet helyeslő, nagyvárosi csoport. A sajtó döntő részét a 90-es években, 2000-es évek elején ők befolyásolták. Magyarországon lényegében ez az értelmiség egészen 2006-ig mérvadó. Itt az Antallt megbuktató konszenzusról, de az Orbánt megbuktató Heti hetesről is beszélhetünk. Orbán próbált ennek ellensúlyt teremteni már az első kormányzása idején és aztán létrehozta azt, ami később a KESMA-hoz és a médiahengerhez vezetett. Namármost a progresszív értelmiséget kevéssé érdekelte, hogy a rendszerváltás és utána a tudás átértékelődése rengeteg embert az út szélén hagyott. Ez a sok millió ember csak azt élte meg a 90-es években és azt követően a 2000-es években, hogy relatíve lecsúszik a 80-as évekhez képest és az egyik kormány sem segít rajta. Orbán lényegében ennek a terméke, ezeknek az embereknek a bedőlése a populista válasznak, illetve a 2010-es években a tényleges teljesítmény elismerése, hiszen nagyon sokaknak javult a helyzete. Orbán tehát reakció a progresszív elit arroganciájára és a neoliberalizmus szociális pusztítására.

Lengyelország esetében hasonló a helyzet, ott is a globalizációból profitáló nagyvárosi elitek kontra vidéki, elmaradott térségek, volt iparövezetek, kelet-nyugat viszonylat a domináns. Kaczinsky is hasonlóan a globalizációs veszteseket szólította meg.

Ahogy Trump is. Trump teljesen jól detektálta azt, hogy az USA jelentős rétegei egyre rosszabbul élnek, globalizációs vesztesek. Aztán ezeknek a rétegeknek adott ígéreteket a régi dicsőség visszaállítására.

Mindhárman tehát reakciók a globális kapitalizmus jelenségeire.

"Az állampolgár helyzete romlik, mihez képest? Mihez viszonyít és hogy érti, hogy romlik a közösség helyzete? "

Az állampolgár helyzete a rövidebb történelmi emlékezethez képest romlik. Hogyan éltek a szüleim és hogyan élek én? Mind az USA-ban, mind Magyarországon, mind pedig Lengyelországban (Nyugat-Európában is) az az érzékelés, hogy a szülők jobban éltek. Az USA-ban az a helyzet, hogy az emberek azt mondják, hogy apám egyedül keresett rám, a két testvéremre és anyámra. MEgfelelő nagyságú lakásban, házban éltünk, ami a miénk volt. Apám végig két gyárban dolgozott, stabil volt a munkahelye. Ezzel szemben én még 30 évesen is a diákhitelemet fizetem, rengeteg pénzem megy el a lakbérre, saját lakásról, házról álmodni sem tudok. Komolyan el kell gondolkodnom azon, hogy gyereket vállalok-e egyáltalán. Emberek milliói vannak így ezzel. Nyugat-Európában is hasonló a helyzet, mindenhol téma a lakhatás, a gyerekvállalás drágasága.

A keleti blokkot ezzel szemben leginkább a létbiztonság eltűnése jellemezte. Apámék rendesen dolgoztak egész életükben. Volt kis hétvégi házunk, ladánk, a szüleim 1980-ban OTP hitelre vettek egy panel lakást. Ezzel is emberek milliói voltak hasonlóan. Akik pedig még alsóbb osztályokban voltak, azoknak is ott volt a gyár vagy a TSZ, meg a mellette létrehozott munkásszálló. A munka eltűnésével együtt a létbiztonság is eltűnt, általánosan a keleti blokkban. Budapesten ma lakást venni óriási kihívás, folyamatosan rekordokat döntenek az árak.

A globális kapitalizmus és talán az idők szelének egyik tulajdonsága a közösségek gyorsuló hanyatlása, lebomlása. A korábbi általános normák, ideológiák (keresztény vallás és erkölcs / keleten a szocialista erkölcs, a nemzetállam, a család) hanyatlanak, egyre kevesebb gerincet adnak a társadalomnak. Ez önmagában nem baj, de semmi nem lép a helyükbe. Mi az az erkölcsi támasz, ideológia, ami alapján a mai fiatalok tájékozódnak a világban?

Régen szent volt a házasság, a gyerekvállalás ennek keretein belül volt csak normaszerűen elképzelhető, ma már könnyen lecserélhetők a partnerek, akár házasságon belül, akár kívül. Gyerek is vállalható minden további, házasság nélkül. Egyre kevesebb a házasságkötés és több a válás tendenciaszerűen. A családok szétesnek, mozaikcsaládok keletkeznek vagy egyedül nevelő szülők.

A nemzet a fiataloknak már nagyon keveset jelent. Míg 200 éve meghaltak volna érte az emberek, ma már nem nagyon fontos senkinek. Átjárhatóvá vált.

MEDVE1978 2025.06.09. 22:08:40

@Tamáspatrik:
"A katonák toborzása mindenhol egyre nagyobb gond, már az USA-ban is, mert egyre kevesebb ember kockáztatja bőrét." Kivéve a diktatúrákban, ahol besorozzák őket :)

"Tény, hogy az orosz energiafüggőség megvan, sőt kölcsönös gazdasági érdekek is vannak e téren. Nem hiszem, hogy Európa legtöbb országa ténylegesen le is akarna válni."
Olvass több Ursula van der Leyent vagy Kallast. Az EU most nagyon a doktriner leválás felé megy.

"Viszont az USA kormánya pont most üldözi el a top egyetemekről a legjobbakat, akik Európa felé veszik az irányt, máshova nem nagyon tudnak menni." Ez valamennyire arra emlékeztet, amikor az újabb és újabb FIDESZ győzelmeknél mindig kiakadt néhány körúton belüli véleményvezér és hisztizte, hogy ő kivándorol, illetve majd mindenki menekül a gonosz Orbán elől. Aztán nem menekült mindenki. Ugyanez a helyzet Trumppal is. Ha valaki mondjuk matematikaprofesszor, akkor nem fog Európába jönni, mert annyira nem érdekli, hogy Trump éppen migránsgyerekeket eszik. Persze lesznek néhányan, de ez elhanyagolható. Úgy, ahogy mondjuk az a leszbikus műsorvezetőnő (Ellen Degeneres) is áttelepült Európába. De üzletileg, jövedelem szempontjából Európa nem tud versenyezni.

"Amúgy nem kell, hogy az EU vezető legyen, ha jó életminőséget tud biztosítani a polgárainak, ez számos országban még megvalósul." Közgazdászként csak azt tudom mondani, hogy ez múló kép. Az EU fő hajtóereje a 2010-es években a vegyipar, gépjárműipar volt, főleg Németországban, a kontinens motorjában. Csúcstechnológiailag folyamatos és állandó Európa hanyatlása. Én elég öreg vagyok, hogy emlékezzek a ZX Spektrumra, az Amiga-ra és a Commodor 64-re. Ezek mind brit számítógépek voltak. A közös bennük, hogy mind megszűntek. Az EU nem tud processzorokat sem gyártani, hiszen a nyersanyagok mind keleten és délen vannak, a know how pedig nyugaton. Egyelőre nem arról van szó, hogy az EU vezető legyen, hanem, hogy egyáltalán versenyben maradjon.
Mesterséges intelligencia, informatika, számítógépek, chipek, mobiltelefonok? Mind az USA-ban és a Távol-Keleten vannak a piacvezetők. Hagyományos ipari termékek? Távol-Kelet. Mezőgazdasági termékek? Afrika, Ukrajna, Oroszország, Közel-Kelet mind olcsóbb. Autók? Még valamennyire megy néhány európai márka, de extrém feljövőben Kína, továbbra is erős Japán.
Egyszerűen nincs olyan termék, amiben az EU ki tudna emelkedni és a nemzetközi versenyben jól helyt tudna állni.
süti beállítások módosítása