Ideo-logikák

Ideo-logikák

Ezeken a területeken lógunk ki a sorból

2025. január 23. - Tamáspatrik

Számunkra a mérce sosem Ausztria szintje volt, hanem inkább a csehek és a lengyelek, esetleg a szlovákok. 14 év „patrióta” kormányzás eredményeként elmaradtunk tőlük számos területen, mert nálunk ezek csak stagnálnak, a cseheknél és lengyeleknél viszont dinamikusan fejlődnek és az is biztos, hogy legalább 2030-ig nem is fog változni a helyzet.

1.Egészségügyi ellátás szintje az egyik leggyengébb Európában

Ezen a téren a cseheknél sokkal jobb a helyzet, de még a szlovákok is jobban állnak. Radikális jobboldali kormányunkat nem érdekli, valójában sosem érdekelte az egészségügyi ellátás színvonala.

2.Nyugdíjak lemaradása

Itt is már kezd kínos lenni a lemaradásunk akár euróban akár vásárlóerő paritáson, akár a GDP-hez mérten nézzük. A szlovákokkal ugyan egy szinten vagyunk, de a lengyelek, csehek és a románok is előttünk vannak. Az inflációkövető nyugdíjrendszerrel a kormány sokat spórol, még a 13.havi nyugdíjjal együtt is, ami 8,5% egyszeri emelésnek felel meg, máshol azonban a kormányok a keresetek változását is figyelembe veszik. A magyar kormány azonban kiürítette az államkasszát, lehetőségei kisebbek emiatt, ennek ellenére is alighanem be kell, hogy vezesse a választások előtt jövőre a 14.havi nyugdíjat, aminél húzhat egy felső határt, mondjuk 400 ezer forintnál. A nyugdíjasok többsége hozzászokott az alacsony fogyasztási szinthez és a szavazáskor inkább érzelmi motívumok alapján döntenek, nem pedig a racionalitás alapján.

3.Oktatási rendszerünk is hátul kullog

A magyar kormány Európa más országaival ellentétben nem törekszik a képzettségi szint emelésére, a felsőfokú végzettségűek aránya nálunk az egyik legalacsonyabb, ezen a téren a lengyelek állnak különösen jól hozzánk képest. Szó nincs itt tudásalapú társadalomról, sokkal inkább munkaalapúról, ami jól kézivezérelhető állampolgárokat igényel egy parancsuralmi rendszerben. A pedagógusok fizetésemelését a kormány sem volt képes saját hatáskörben megoldani, csak az EU pénzügyi támogatásával.

4.Vasút fejlesztésének elmaradása

A vasúti infrastruktúra fejlesztésére Európában mindenhol sokat költenek, ez is ezer milliárd forintokban mérhető tétel, nálunk viszont a jelenlegi szint fenntartása is gondot okoz. Néhány kiemelt fővonal kivételével elavult, lassú és megbízhatatlan a szolgáltatás minőségi szintje. A „közösségi közlekedés” megint csak nem érdekli jobboldali individualizmus értékrendjében élő kormányt.

5.Szélerőművek hiánya

A szélerőművek nálunk a szlovákokéhoz és horvátokéhoz hasonlóan még 2030-ban is nagyon alacsony arányt fog kitenni az energiamixben, de mindenhol máshol gyors fejlesztések zajlanak. Ennek oka, hogy a szélerőmű „elcsúfítja a szép vidéki környezetet”, legalábbis ez lehet a döntő szempont a miniszterelnökünk nézetei szerint. Emiatt napközben a naperőműveink túltermelnek, éjjel viszont importra szorulunk, az energiaköltségeink magasabbak mint más országok esetében.

6.Budapest stagnál, egyes kistelepülések fejlődnek

Ez egy radikálisan konzervatív kormánytól nem meglepő, azonban azzal jár, hogy vidéken nagyon sok látványos dolog épül, ami viszont csak kirakat, de tömegigényeket nem vonz (pl. egyes borvidékeken). A fővárosban viszont alig vannak fejlesztések, Budapest stagnál, mialatt Prága és Varsó évi 3%-os növekedési ütemet produkálnak. Budapestről elvonja a kormány a forrásokat és máshova irányítja, az építkezések is inkább arra irányulnak, hogy mindent, ami a Kádár-rendszer idejében épült az lebontsunk és restauráljuk a régebbi korokat. (Ugyanaz épületekben, amire a rendszer törekszik a társadalom szintjén.)

Ami most még történik, hogy Budapest egy részét eladják külföldi befektetőnek, ami megint arra jó, hogy minél inkább szétszabdalják az ellenzéki szemléletű, liberálisabb fővárost.

7.Kulturális területeken viszont kiugróak vagyunk

Sportra abszolút mi költjük a legtöbbet Európában (főleg élsportra, de én sosem értettem, hogy ennek mi a hozadéka), ezen kívül még az egyházakra és kultúrára általában, bár utóbbi esetben megint az történik, hogy a nagyvárosi színházaktól elvonják a pénzt és kormány kedvenceihez irányítják át. Az ideológiát nyomó és megbízható területeket, személyeket kitömik pénzzel, a többiek viszont csak vegetálnak.

8.Kitágult bérollók

A németeknél, osztrákoknál vagy a cseheknél sokan keresnek a mediánbér körül, nagyjából kiszámítható adott végzettségekkel ki milyen fizetésre számíthat. Nálunk viszont óriási különbségek vannak a fizetésekben még a kormányzati szektoron belül is, a kormány kénye-kedve szerint emeli meg hirtelen vagy hagyja stagnálni éveken keresztül adott területhez tartozók munkabéreit. Az ideológiai vonalába nem beleillő nem megbízhatóknak tűnőket szabályosan kiéhezteti.


Az történik itt, hogy az állam klasszikus konzervatív felfogásban a szolgáltatások színvonalán igyekszik spórolni, és az állampolgárra bízza, hogy milyen megoldást talál. (Például bérlakások sem épülnek ugyanebből az okból.) Az állam gazdasági szerepvállalása nálunk kiemelkedően magas, itt ha jól látom stratégiai pozíciók elfoglalásáról van szó és pénzek osztásáról a favorizált csoportoknak, illetve saját oligarcháknak. Az új arisztokrácia kiépítése közben nem marad pénz más területekre, mivel a gazdaság fejlődése nem annyira acélos. Cél az is még, hogy csökkentse az állampolgárok mobilitását és tájékozódási lehetőségeit, minél többen az államra (illetve az államhoz kötődő csoportokra) legyenek utalva. A társadalom szerkezete a Horthy-rendszer 30-as éveit idézi, ami egyedülálló Európában.

Felhasznált források:

https://eduline.hu/felsooktatas/20221123_diplomasok_szama_2030

https://qubit.hu/2022/05/26/csak-ket-eu-s-orszagban-kisebb-a-diplomaval-rendelkezo-fiatal-felnottek-aranya-mint-magyarorszagon

https://www.etk.fi/en/work-and-pensions-abroad/international-comparisons/pensioners-income-level-internationally/average-pensions-in-europe/

https://mfor.hu/cikkek/szemelyes_penzugyek/az-eu-ban-nyugdijakra-atlagosan-a-gdp-13-szazalekat-fizettek-ki-a-tagallamok-a-magyarok-csak-hetet.html

https://www.numbeo.com/health-care/rankings_by_country.jsp?title=2023&region=150

https://www.researchgate.net/figure/Projected-electricity-from-wind-power-in-EU-countries-2030-TWh-EUCO3030_fig25_322465580

https://www.trade.gov.pl/en/news/warsaw-among-the-leaders-of-the-oxford-economics-ranking/

https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Government_expenditure_on_cultural,_broadcasting_and_publishing_services

 

 

 

A bejegyzés trackback címe:

https://ideo-logic.blog.hu/api/trackback/id/tr918781512

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.01.23. 20:42:57

1. Ugye nem jártál még az Egyesült Királyságban? Sem...
2. Passz
3. Kell a francnak a sok, tök fölösleges diploma. S nem csak bölcsész-büfé vonalon! Milyen- és mitől mérnök a vadgazda-mérnök vagy a természetvédelmi mérnök? A sor bőséges...

4. Jártál már a DB-nal (pórul)...?
Járj utána!

5. Kevés, szélre alkalmas területünk van. A szêlkoncesszió meg a Károlyi:klán kezében van. Még mindig...

6. Budapest a felét se érdemli ennek se. Nem vízfejre, hanem decentralizált működésre kéne gyúrni

7. Hurrá.
Legalább nem vagyunk full ateisták mit a csehek

8. Nem feltétlenül baj, de ebben nem látok tisztán.

gigabursch 2025.01.23. 20:46:16

@gigabursch:
Károly:klán => Kapolyi-klán

MEDVE1978 2025.01.27. 13:27:00

A magyar gazdaság egyik fő problémája, hogy az EU még mindig visszatart 20 mrd euró, azaz 8000 mrd Ft uniós forrást. Ez kb. a magyar éves költségvetési hiány kétszerese. Viszont multiplikátor hatása van, mivel rengetegszer beruházás lesz belőle, illetve jelentős részét ÁFA terheli, amit ugye a költségvetés kap meg.

Ha EU-s pénzeket kaptunk volna, akkor a GPD növekedés kb. 1-2%-al magasabb, a kormányzati mozgástér pedig tágabb lett volna. Egyébiránt:

1. Egészségügyi ellátás. Nagyjából itt még azt érdemes megemlíteni, hogy az egészségügy válságterület és az is marad, szinte esély sincs arra, hogy ez megjavuljon. Az ok viszonylag egyszerű: egy zömében közfinanszírozott rendszerről beszélünk, bár már van magánegészségügy is. A népesség viszont gyorsan elöregszik, tehát emiatt sajnos az egészségügyi problémái is sokasodnak majd, nő a kereslete az egészségügyi szolgáltatásokra. A kínálat ugyanakkor nem tud ilyen ütemben bővülni, nincs elég orvos, nővér, gép stb. Ez még a nagy centrumországokban, mint Németország is így van, ők is próbálják pénzzel betömni a lukakat és elcsábítani a román, magyar, szlovák orvosokat.
2. Nyugdíjak. Ez ugyanúgy az elöregedő társadalom vonzata egy felosztó / kirovó rendszernél. A másik, kevésbé szembetűnő, de fontos dolog, hogy a nyugdíjak alacsonyan tartása arra is szolgál, hogy időseket tartson benn a munkaerőpiacon. Egyes szakmákban (pl: orvos, tanár) ugyanis elengedhetetlen, hogy továbbra is dolgozzanak az ott lévő extrém munkaerőhiány miatt.
3. Oktatási rendszer. Alapvetően Viktorék nem elkötelezett hívei a tudás alapú társadalomnak. Talán ez az alrendszer igazán modernen megfogható lett volna, de ez nem sikerülhetett, hiszen hamis alapokra épül. 20 évvel ezelőtt ebben az ügyben ki lett írva az akkor demagóg ellenzék nyomására egy népszavazás a felsőoktatási tandíjról (én is fizettem, mint főiskolás, havi 2-5 ezer forintot). Akkor a magyar nép nagy bölcsességében kimondta, hogy ők bizony nem akarnak fizetni. Azóta ez az álságos átok ül a felsőoktatáson: nem lehetett tandíjat behozni, ugyanakkor a FIDESZ ezt az államilag térített és költségtérítéses helyek számának módosításával, valamint a röghöz kötéssel / diákhitellel oldotta meg. A mai felsőoktatási helyek döntő többsége is tandíjas, csak éppen máshogy hívják az egészet.

Érdekes anakronizmus, hogy a másik posztodban pontosan te írsz az általad értelmiségnek nevezett réteg hanyatlásáról, illetve a technológiai fejlődés / mesterséges intelligencia általi kiváltásáról értekezel, míg itt azon sajnálkozol, hogy nincs megfelelő minőségű képzés.
Ugyanakkor nagyon fontos jelenség - minden politikai vezetésre igaz -, hogy a felsőoktatást jól kell beállítani, az igényeknek megfelelően. Ha egy csomó olyan embert képzel ki mondjuk kommunikációs menedzser szakon, akik később a szakmájuk értéktelensége miatt mehetnek a sarki McDonaldsba dolgozni, akkor frusztrált embereket gyártasz, akik később majd radikalizálódnak, mert elégedetlenek az életükkel. A 2010-es FIDESZ győzelemben szerepet játszott ilyen fajta kiábrándulás is.

4. Vasúti fejlesztések. Hát hiszen ott van a Belgrád-Budapest :D A vasúti fejlesztésekhez elsősorban uniós pénzek kellenének, azok meg ugye nincsenek.
5. Szélerőművek. Ez érdekes kérdés, nagyjából két válasz van rá: az első, hogy MAgyarország nem ideális szélerőmű szempontból. Vannak olyan helyek (tengerparthoz közeli részek, egyes szélfolyosók egy völgyben, hegyháton stb.), ahol folyamatosan fúj a szél. Magyarországon ez nem ideális, nincs annyi szeles helyünk. A másik az, hogy ez sehol nem oldja meg teljesen a helyzetet, mindenki másnak kell kiegészítő energiatermelő erőműveket működtetnie (a németek pl: szén és gázerőműveket, más nukleárist). Tehát amellett, hogy Viktorunk egy modern Don Quijote és ki nem állhatja a szélerőműveket, ez nem is optimális itthon.
6. Budapest stagnál. Sajnos igen. Igazából Budapest az ország gazdasági, népességi és kereskedelmi szíve. Az agglomeráció és Budapest adja az ország népességének az egyharmadát és a gazdasági teljesítmény 40%-át. Ehhez képest a fejlesztési lehetőségek nagyon szűkek: az egyik oldalról nincsen EU-s források nagyon, mivel az EU a támogatások kiosztásánál kifejezetten nem preferálja a központi régiót, mert azt már fejlettnek tekinti. A másik oldalról a kormány "éhezteti" Budapestet. Persze, ha tetszik, ha nem, Budapest a motor. Ha egy autónak szarul megy a motorja, az egész autó lassú lesz, ahogy a mostani helyzet is mutatja.
7. Kultúra és sport. Én nem látok ebben sok jót. Az élsport támogatása egy elég kontraproduktív dolog. Inkább a még el nem veszett tömegsportot kellene támogatni. A gyerekek életében van egy életkor, amíg még az érintettet meg tudod fogni, hogy találjon magának egy vagy több szeretett sportágat és szeressen mozogni. Az egész iskolai testnevelésnek ez kellene a célja legyen. Az élsport nem erről szól, ott a legnagyobb tehetségeket kell kiválogatni. Folyt. köv.

MEDVE1978 2025.01.27. 13:33:04

Folytatás: az élsport egy nemzeti büszkeség PR-re jó, amit a kormány villogtathat kifelé. A gyerekek sportolásának fenntartása - egészen fiatal felnőtt korukig - nagyságrendekkel jobb eredményekhez vezethet. Ha egy gyerek szeret sportolni, akkor nagyobb eséllyel lesz mondjuk egészségesebb, nem túlsúlyos felnőtt, ezzel milliárdokat megspórolva az egészségügynek. Az élsportnak még van egy legendája, a húzónév sportoló. Ennek az a lényege, hogy mondjuk sikeres Milák Kristóf vagy Rasovszky Kristóf. És az ő sikerük hatására aztán gyerekek sokasága tekinti majd őket példaképnek. Bár ilyen hatás van, ez elég csekély. Szóval élsport kiemelt támogatása helyett gyerek tömegsport kell, egészen a fiatal felnőtt korig, utána pedig a családok aktivitását elősegítően.
8. A magyar egyenlőtlenség leginkább Dél-Amerikára kezd emlékeztetni, bár még sokkal jobban rétegzett a társadalom.

Motorogre 2025.01.27. 17:40:44

@MEDVE1978: ad 3) és 8): a kormány modellje: stabil olcsó bérrabszolgák értékesítése a Ny-Európa entitásainak. A lakosság 90 %-a középfokú végzettségű, betanítható összeszerelő munkás. És euróban stabilan olcsó (ha pl. az Audi bért emel forintban, akkor ennyivel rontja az MNB a forintot).
És a többi 10 % - a patriciusok, kik eladják az ország munkaerejét. Ők aztán jól élnek, habzsi-dőzsi és rénszarvas.
No ezért nincs tisztes oktatás és eü. se : a nyugger már "járulékos veszteség"-nek jó.
süti beállítások módosítása