Számunkra a mérce sosem Ausztria szintje volt, hanem inkább a csehek és a lengyelek, esetleg a szlovákok. 14 év „patrióta” kormányzás eredményeként elmaradtunk tőlük számos területen, mert nálunk ezek csak stagnálnak, a cseheknél és lengyeleknél viszont dinamikusan fejlődnek és az is biztos, hogy legalább 2030-ig nem is fog változni a helyzet.
1.Egészségügyi ellátás szintje az egyik leggyengébb Európában
Ezen a téren a cseheknél sokkal jobb a helyzet, de még a szlovákok is jobban állnak. Radikális jobboldali kormányunkat nem érdekli, valójában sosem érdekelte az egészségügyi ellátás színvonala.
2.Nyugdíjak lemaradása
Itt is már kezd kínos lenni a lemaradásunk akár euróban akár vásárlóerő paritáson, akár a GDP-hez mérten nézzük. A szlovákokkal ugyan egy szinten vagyunk, de a lengyelek, csehek és a románok is előttünk vannak. Az inflációkövető nyugdíjrendszerrel a kormány sokat spórol, még a 13.havi nyugdíjjal együtt is, ami 8,5% egyszeri emelésnek felel meg, máshol azonban a kormányok a keresetek változását is figyelembe veszik. A magyar kormány azonban kiürítette az államkasszát, lehetőségei kisebbek emiatt, ennek ellenére is alighanem be kell, hogy vezesse a választások előtt jövőre a 14.havi nyugdíjat, aminél húzhat egy felső határt, mondjuk 400 ezer forintnál. A nyugdíjasok többsége hozzászokott az alacsony fogyasztási szinthez és a szavazáskor inkább érzelmi motívumok alapján döntenek, nem pedig a racionalitás alapján.
3.Oktatási rendszerünk is hátul kullog
A magyar kormány Európa más országaival ellentétben nem törekszik a képzettségi szint emelésére, a felsőfokú végzettségűek aránya nálunk az egyik legalacsonyabb, ezen a téren a lengyelek állnak különösen jól hozzánk képest. Szó nincs itt tudásalapú társadalomról, sokkal inkább munkaalapúról, ami jól kézivezérelhető állampolgárokat igényel egy parancsuralmi rendszerben. A pedagógusok fizetésemelését a kormány sem volt képes saját hatáskörben megoldani, csak az EU pénzügyi támogatásával.
4.Vasút fejlesztésének elmaradása
A vasúti infrastruktúra fejlesztésére Európában mindenhol sokat költenek, ez is ezer milliárd forintokban mérhető tétel, nálunk viszont a jelenlegi szint fenntartása is gondot okoz. Néhány kiemelt fővonal kivételével elavult, lassú és megbízhatatlan a szolgáltatás minőségi szintje. A „közösségi közlekedés” megint csak nem érdekli jobboldali individualizmus értékrendjében élő kormányt.
5.Szélerőművek hiánya
A szélerőművek nálunk a szlovákokéhoz és horvátokéhoz hasonlóan még 2030-ban is nagyon alacsony arányt fog kitenni az energiamixben, de mindenhol máshol gyors fejlesztések zajlanak. Ennek oka, hogy a szélerőmű „elcsúfítja a szép vidéki környezetet”, legalábbis ez lehet a döntő szempont a miniszterelnökünk nézetei szerint. Emiatt napközben a naperőműveink túltermelnek, éjjel viszont importra szorulunk, az energiaköltségeink magasabbak mint más országok esetében.
6.Budapest stagnál, egyes kistelepülések fejlődnek
Ez egy radikálisan konzervatív kormánytól nem meglepő, azonban azzal jár, hogy vidéken nagyon sok látványos dolog épül, ami viszont csak kirakat, de tömegigényeket nem vonz (pl. egyes borvidékeken). A fővárosban viszont alig vannak fejlesztések, Budapest stagnál, mialatt Prága és Varsó évi 3%-os növekedési ütemet produkálnak. Budapestről elvonja a kormány a forrásokat és máshova irányítja, az építkezések is inkább arra irányulnak, hogy mindent, ami a Kádár-rendszer idejében épült az lebontsunk és restauráljuk a régebbi korokat. (Ugyanaz épületekben, amire a rendszer törekszik a társadalom szintjén.)
Ami most még történik, hogy Budapest egy részét eladják külföldi befektetőnek, ami megint arra jó, hogy minél inkább szétszabdalják az ellenzéki szemléletű, liberálisabb fővárost.
7.Kulturális területeken viszont kiugróak vagyunk
Sportra abszolút mi költjük a legtöbbet Európában (főleg élsportra, de én sosem értettem, hogy ennek mi a hozadéka), ezen kívül még az egyházakra és kultúrára általában, bár utóbbi esetben megint az történik, hogy a nagyvárosi színházaktól elvonják a pénzt és kormány kedvenceihez irányítják át. Az ideológiát nyomó és megbízható területeket, személyeket kitömik pénzzel, a többiek viszont csak vegetálnak.
8.Kitágult bérollók
A németeknél, osztrákoknál vagy a cseheknél sokan keresnek a mediánbér körül, nagyjából kiszámítható adott végzettségekkel ki milyen fizetésre számíthat. Nálunk viszont óriási különbségek vannak a fizetésekben még a kormányzati szektoron belül is, a kormány kénye-kedve szerint emeli meg hirtelen vagy hagyja stagnálni éveken keresztül adott területhez tartozók munkabéreit. Az ideológiai vonalába nem beleillő nem megbízhatóknak tűnőket szabályosan kiéhezteti.
Az történik itt, hogy az állam klasszikus konzervatív felfogásban a szolgáltatások színvonalán igyekszik spórolni, és az állampolgárra bízza, hogy milyen megoldást talál. (Például bérlakások sem épülnek ugyanebből az okból.) Az állam gazdasági szerepvállalása nálunk kiemelkedően magas, itt ha jól látom stratégiai pozíciók elfoglalásáról van szó és pénzek osztásáról a favorizált csoportoknak, illetve saját oligarcháknak. Az új arisztokrácia kiépítése közben nem marad pénz más területekre, mivel a gazdaság fejlődése nem annyira acélos. Cél az is még, hogy csökkentse az állampolgárok mobilitását és tájékozódási lehetőségeit, minél többen az államra (illetve az államhoz kötődő csoportokra) legyenek utalva. A társadalom szerkezete a Horthy-rendszer 30-as éveit idézi, ami egyedülálló Európában.
Felhasznált források:
https://eduline.hu/felsooktatas/20221123_diplomasok_szama_2030
https://qubit.hu/2022/05/26/csak-ket-eu-s-orszagban-kisebb-a-diplomaval-rendelkezo-fiatal-felnottek-aranya-mint-magyarorszagon
https://www.etk.fi/en/work-and-pensions-abroad/international-comparisons/pensioners-income-level-internationally/average-pensions-in-europe/
https://mfor.hu/cikkek/szemelyes_penzugyek/az-eu-ban-nyugdijakra-atlagosan-a-gdp-13-szazalekat-fizettek-ki-a-tagallamok-a-magyarok-csak-hetet.html
https://www.numbeo.com/health-care/rankings_by_country.jsp?title=2023®ion=150
https://www.researchgate.net/figure/Projected-electricity-from-wind-power-in-EU-countries-2030-TWh-EUCO3030_fig25_322465580
https://www.trade.gov.pl/en/news/warsaw-among-the-leaders-of-the-oxford-economics-ranking/
https://ec.europa.eu/eurostat/statistics-explained/index.php?title=Government_expenditure_on_cultural,_broadcasting_and_publishing_services