Ideo-logikák

Ideo-logikák

Megváltoztak a társadalmi erőviszonyok

2025. január 26. - Tamáspatrik

Ez az igazi, mélyebb oka a trumpizmus, orbanizmus, populizmus előretörésének, minden hogyan nevezzük a jelenséget. Természetesen többféle oka van a politikai változásoknak, de mindig vannak olyan mélyebb tendenciák is, amik megváltoztatják a fejlett országokban is társadalom nagy csoportjai, osztályai és rétegei közötti erőviszonyokat.

Először a munkásosztály tűnt el

A múlt század utolsó éveiben ha nem is eltűnt, de sokféle csoportra szakadt a fejlett országokban az ún. „munkásosztály”, maga a szóhasználat is egy kissé elavultnak hat, hiszen a kék gallérosoknak nevezett csoporton belül kisebb arányt képviselnek a szervezett, szakszervezetekben tömörülő nagyüzemi munkások. Ennek a folyamatnak az oka az automatizálás egyre növekvő mértéke volt, valamint a termelés kiszervezése a fejlődő országokba. Teljesen átrendeződött a munkásosztály, amelynek tagjai egyre inkább a szolgáltató szektorban vállatak munkát, és az új csoportjai kissé kiszorulva a társadalom peremvidékei felé, a századforduló után már egyre kevésbé a szociáldemokrata szavazó lettek. Az új alsó-középosztály életszínvonalát még valamennyire tudta tartana, bár helyenként ez is csökkent, viszont a társadalmi pozíciója sokat romlott. Buszsofőrök, árufeltöltők, gyorséttermek dolgozói elveszítették a perspektívát, ami a szüleik életében még megvolt, most abban bíznak, hogy az neonacionalizmus majd visszaadja nekik (a neoliberalizmushoz hasonlóan szélsőséges mozgalomként jelent meg most neonacionalizmus).

A parasztság már a nulladik körben eltűnt, de visszatérőben

Mióta a társadalom nagyságrendileg 5%-a képes elengedő élelmiszert termelni, ráadásul a gépesítés a dolgozók munkakörülményeit jelentősen javította, ez a réteg régebben kezdett eltűnni a politikai palettáról, viszont újabban ismét erősebben lép fel az érdekeinek védelmében. Az élelmiszer termelése stratégiai kérdés az egyes államokban, a kiszolgáltatottságot mások irányába mindenki el szeretné kerülni egy fokozódó nemzetközi feszültségekkel teli helyzetben, amit még a klímaváltozás okozta éghajlati bizonytalanságok is súlyosbítanak. Létezik azonban az a fajta paraszti mentalitás, ami nagyjából független a végzett munkától: alacsony szintű iskolázottság, bezárkózás, xenofóbia, feudális reflexek jellemzik. Ők is a nagy vezért, a messiást várják, aki majd csodát tesz, vagy legalábbis elhozza a számukra kívánatos rendet.

Az értelmiség felszámolása

Ez okozza a lényegi változást, hogy miközben a fizikai munkakörök automatizáltságának folyamata lelassult, az értelmiségé viszont nagy tempóban halad előre, a mesterséges intelligencia bevezetésének köszönhetően. Már előzőleg is csökkentette az automatizálás a különféle fehérgalléros munkakörök számát, de most ez a folyamat begyorsult, és szinte egyik szakma sincs biztonságban. Még az orvosok munkájának egy jelentős részét, vagy a jogászokét is képes átvenni a mesterséges intelligencia, pedig ezek a csoportok eléggé zárt, céhes rendszerben működnek. A tudományt művelő, valamint a műveltségi hagyományokat ápoló és azt megújító, viszont mára már teljesen szétforgácsolódott nagy értelmiségi csoportok egyre nagyobb bajba kerülhetnek, hogyha a függetlenségüket a hatalommal szemben meg szeretnék tartani. Az idő a mai középosztály nagy részét lefedő értelmiségi csoportok ellen dolgozik, sőt az elitek számára jó lehetőség a mesterséges intelligencia kiterjesztése még olyan áron is, hogy óriási mennyiségű energiát használ fel és minőségét tekintve a legtöbb területen gyatra eredményeket produkál (ez őket nem érdekli mégsem).

Trump első intézkedései pontosan ezt a hatalomváltást jelenítik meg

Elon Musk szerepe Trump kormányzatában, hogy a fehérgallérosok számát lecsökkentse és amint azt a saját cégénél tette, a tisztviselők nagy részét algoritmusokkal, mesterséges intelligenciával helyettesítse. Ez alighanem a szolgáltatások színvonalának csökkenéséhez fog vezetni, de jelenleg ez egy másodlagos szempont.

A bevándorlás mértéke és a szélsőségek megjelenése között nincs egyértelmű, arányossági összefüggés, mert nem ritka, olyan területeken erősödik fel a szélsőjobb, ahol a bevándorlók száma nem jelentős. A munkapiacon megjelenő bevándorlók viszont az értelmiségi csoportokat, a magasabb szintű munkaköröket jobban erősítik direkt és indirekt hatásokkal, míg ezzel szemben az alacsonyabb végzettségű és továbbképzésre nem hajlandó „őslakosok” relatív társadalmi pozíciója romlik. A Trump kormányzat is a hatalom centralizálására törekszik, emiatt eleve értelmiség ellenes, ráadásul e téren most elég széles körű társadalmi támogatottságot is élvez. (Ezzel együtt teljesen igaza van most az amerikai kormányzatnak abban, hogy a bevándorlást szigorúbban kell kezelni, mint azt az előző kormányzat tette.)

Ezért érthető az is, hogy habár a techmilliárdosok jóval nagyobb befolyást képviselnek a mostani amerikai kormányzatban mint bármikor régebben, ez a fajta „látható összeesküvés” sokkal elfogadottabb a közvéleményben mint a régebbi, szintén techmilliárdosokhoz kötött állítólagos „láthatatlan összeesküvés”. A TikTok sem kap olyan betámadásokat mint régebben más közösségi portálok, ami meglepőnek tűnhet, de hát mégsem az ebben a helyzetben.

A pandémia esetében szintén van egy „beakadás” szélsőjobbon, ami nem szintén meglepő, annak ellenére sem, hogy a Trump kormányzat lényegében ugyanazokat a járványellenes intézkedéseket hozta mint más országok vezetői. Ezek az intézkedések jobban védték a sűrűn lakott körzeteket, azaz a nagyvárosokat, viszont kevésbé igényelte őket a „vidéki Amerika”, ahol a közfelfogás továbbra is afelé tendál, hogy nyugodtan bízzuk a dolgokat a természetes szelekcióra, mi úgyis eléggé erősek vagyunk.

A következő paradoxon, hogy a klímaváltozást jelenségét mégiscsak figyelembe veszi a „klímatagadó” Trump és csapata, különben nem bukkant volna fel Grönland és Kanada elfoglalása mindjárt az elnökség első napján. Itt is az erő politikája a legfontosabb, és csak az erő az, amit tisztelni kell, legalábbis a Trump kormányzat szempontjából.

No pasaran – mégis áttörnek

Úgy néz ki, hogy a szervezett és céltudatos radikális jobboldal egyre erősödik és pár éven belül éppúgy áttör majd mint a spanyol polgárháborúban Franco csapatai, és a demokrácia lesz az, ami szigetszerűvé válik még Európában is. (Belemagyarázható ugyan, hogy a szélsőjobb is demokratikus, de ez nem az a fajta hatalommegosztásos, sokszínű palettát képviselő demokrácia lesz, mint amit megszoktunk, sőt a hatalom centralizációját láthatjuk.) Egyszerűen a különféle társadalmi csoportok újra pozicionálják magukat és társadalmi szerepüket, ebből fakadnak majd a változások. Egy „szép új világ” rajzolódik ki, vagy valami annál is durvább.

A bejegyzés trackback címe:

https://ideo-logic.blog.hu/api/trackback/id/tr5918782760

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

gigabursch 2025.01.26. 10:18:25

Az a helyzet, hogy földművesekre, gazdákra (erdészekre, vízesekre, stb) szükség mindig lesz.
Náluk a technológiai változások valóban további létszámcsökkenést nem hoznak, illetve az itt primer dolgozók (tej-, hús-, gabonafeldolgozás, ..., fakitermelők, erdőművelők, halászok, stb, telephelyi dolgozók, gépesek, stb) és szekunder dolgozók (mérnökség, logisztika, ..., bőr- és fehérjefeldolgozás, stb) száma a mai napig nem jól körülhatárolt létszámában. Tkp sehol.

Ugyanakkor ma a gazdaság java nem feltétlenül az ipari termelésből áll, hanem a körkörös szolgáltatásokból. Aminek éppúgy nincs, mint van értelme. Viszont megy tőle a gazdaság és látszólag minden hurrá.
Ezek ún. jóléti foglalkozások, szakmák.
Háborút pl nem lehet velük nyerni.
Mert ahhoz komoly nehézipar és feldolgozó ipar kell.
(Megdöbbentő, hogy az uki válság elején az oroszok csak 3-szor annyi lőszert tudták előállítani darabra, mint az EU.
Jelenleg nyolcszoros mennyiséget tolnak - viszont az EU sokkal többet költ. Aki ebben nem látja a költséghatékonysági problémákat, az menthetetlen...)

Szóval ez nem egy egyismeretlenes egyenlet...

MEDVE1978 2025.01.26. 20:03:12

A sok olvasat között az egyik. Sokat foglalkoztam a történelemmel életem során, az az egy biztos, hogy a történelem nem egy egyenes utas fejlődéstörténet, a primitívebb társadalmaktól a fejlettebb, fairebb, emberibb, technológiailag fejlettebb társadalmak felé. Nem erről van szó, ahogy a győzedelmeskedő birodalmak, berendezkedések nagy része is kegyetlen és embertelen volt.
Ki tudja, hogy Trump most mit hoz? Hogy meddig marad a hatalomban. Az USA-ban élőkre egy dolog biztosan igaz, szeretik az autonómiájukat, individualisták és fegyverviselési joguk van. Ez egyben azt is jelenti, hogy polgárháború, fegyveres konfliktus, ellenállás stb. nem kizárt sohasem.

Ráadásul sok tekintetben az emberiség új utat tapos. Az emberi történelem folyamán egy dolog állandó volt: magas volt a népszaporulat. Ha tehát ledobtál egy területre embereket, ahol voltak erőforrások, élelem és minden más, akkor biztos, hogy egy idő után belakták a területet és új területekre akartak terjeszkedni. Ez csak akkor nem valósult meg, ha volt valami más kimenetel: mondjuk kiirtotta őket egy éhínség, egy járvány vagy valaki más akart terjeszkedni, új erőforrásokat gyűjteni éppen a környezetükben és háborút indított.

Ma ettől eltér a helyzet: a világ egyre inkább abbahagyta a szaporodást. Már csak az afrikaiak és néhány ázsiai ország szaporodik. Több országot meglegyintett a halál szele: Dél-Korea, Japán, de az egy gyerekes politika miatt Kína helyzete is egyre rosszabb. És megoldás egyelőre nincsen. Az USA és Európa is a vérszívásban hisz: elszívni a tehetséges és ha lehet már képzett embereket a fejletlenebb területekről, a selejtet meg otthagyni. Csak hát a selejt is akar jönni.

gigabursch 2025.01.27. 08:49:13

@MEDVE1978:
@MEDVE1978:
Most szilveszterkor síeltem Eplényben.
Két, láthatóan nem magyar srác bénázott, kicsit segítettem nekik.
Kérdeztem, hogy honnan jöttek? Dubai.
Jót nevettem. Pont ide?

Na, aztán lent, teázás közben beszéltem az apjukkal, aki elhozta két fiát és fekeségeiket (nyugi, összesen kettő).
Többek között szóba került, hogy hogy találtak ide, mondták, hogy két hét szabadság, irány Európa, de oda, ahol nincs tömve turistákkal.
Így lett Magyarország. S ez nagyon jó választás volt, mert itt egész mások az emberek, mint Európában bárhol.

Aztán megjött a hó és akkor irány síelni.
Mert síelni ott is lehet, csak ott fedett csarnokban. Eplény meg akkor nyitott ki. Így jött ki...

Másnap, ugyanitt három indonéz nőcivel beszélgettem. Ők itt tanulnak. Húhh, ők azért a kamikaze és az ön/közveszélyes határán síeltek... Mindegy, volt hely a pályán...

Na, de hogy is jön ez ide?
Úgy hogy arra a kérdésre, hogy hány gyermekem van (3), mindannyian nagy kerek szemet meresztettek...

Amúgy aranyos volt, mert a dubai embernek mondtam és mutattam hogyha imádkozni akar, akkor arra van kelet, és kb amarra meg Mekka. Kedvesen elmosolyodott, majd mondta, hogy nem kíván feltűnően imádkozni, de kedvességemért mindenképpen kéri Allah jóindulatát.
Mondtam, nekem ennyi is elég és vigye jóhírünket haza.
süti beállítások módosítása