Ideo-logikák

Ideo-logikák

A bürokráciacsökkentés lesz a sláger hamarosan

2024. november 19. - Tamáspatrik

Ez a mozgalom az USA-ból indul a következő Trump elnökséggel, és érdemes is lesz alaposan körüljárni, különféle szakértők biztosan rávetik majd magukat erre a témára. Különféle tartalmakkal lehet megtölteni mindezt, a kimondott cél az adminisztratív jellegű munka csökkentése lenne, és ezáltal jelentős költségmegtakarítás elérése az állami költségvetésben. 

Mi ezt a fajta problémát nem érzékeljük, többféle okból is radar alatt marad számunkra, részben amiatt is, mert hozzászoktunk a mindennapi életben a bürokráciához, valahogy a német kultúrából is átvettük a szabályok dzsungelében való tájékozódás szükségességét. (Bár nekünk a szabálykövetés „kevésbé van a vérünkben”, nem ritkán felelősségáthárításra vagy kiskapuk keresésére szoktuk használni.) Ugyanakkor el szokott hangozni, nem minden alap nélkül, hogy például az EU szervezetei is mennyire bürokratikusak. 

Amíg nálunk a digitalizáció kiterjesztése a fő cél, az USA jóval nagyobb termelékenységgel működő gazdaságában egy lépéssel már előbbre járnak, úgy tűnik, hogy Elon Musk vezetésével a mesterséges intelligenciára bíznák a főként adminisztratív jellegű feladatok jelentős részét. 

Nagyon érdekes, hogy milyen munkákat lehet „gépekre bízni” és milyeneket nem, és az utóbbi évek fejleménye abba az irányba mutat, hogy számos fizikai munkakör kevésbé automatizálható mint számos szellemi tevékenység, éppen a mesterséges intelligencia megjelenése miatt. Szerintem egyes fizikai munkakörök relatív felértékelése lehet az egyik oka lehet annak, hogy borultak a megszokott politikai erőviszonyok számos országban, és előretörtek a „kékgalléros” szavazók tömegét maguk mögött tudó pártok, háttérbe szorítva az erős értelmiségi bázissal rendelkező liberálisokat. Érdekes kérdés, hogy a politikai változások vajon összefüggenek-e azzal, hogy a bérarányokban is meg kellene, hogy jelenjen a fizikai munkakörök egy jó részének felértékelődése a szellemiekhez képest. 

Most még nyilván mindenki találgat, hogy milyen lehetőségei vannak az ésszerű módon történő bürokráciacsökkentésnek, a lehetséges előnyökről és hátrányokról is sokat fognak beszélni egyes szakértők. Néhány érdekes felvetéssel magam is szolgálhatok, például azt már évekkel ezelőtt leírták, hogy a magasan képzett orvosi és a jogi munkakörök jelentős részét is átveheti már a mesterséges intelligencia. Van, ahol ez már részben meg is történt, a legjobb példa nyilván Kína, ahol az egyszerűbb jogi eseteket szinte mindig átfuttatják a mesterséges intelligencia tesztjén és többnyire el is fogadják az eredményt, így szinte futószalagon hozzák az ítéleteket. Nyilvánvaló, hogy az USA sem akar majd lemaradni e téren és nekik is lépéseket kell tenniük, ha nem is pontosan ebben az irányban. 

Egy fontos szempont szerintem, hogy az orvosok és náluk is nagyobb mértékben a jogászok főként azok, akik afféle szakmai tolvajnyelvvel körülbástyázták magukat, hogy a tevékenységük ne legyen érthető laikusok számára. (Ily módon elrejthetik a tudásuk hiányosságait is.) A mesterséges intelligencia azonban képes lefordítani a jogi szövegeket köznapi szövegre vagy meg is kerülve ezeket, döntéseket javasolni. Hasonló a helyzet az orvosok esetében, simán kiderülhet, hogy nincs szükség annyi orvosra a mesterséges intelligencia használatával. Szerintem már most is ez a valódi helyzet, csak az adott területek lobbiereje elég nagy, hogy mindezt eltakarja. 

A Trump vezette konzervatívok azonban az adminisztrációban (például az egészségügy területén) látják a legnagyobb költségmegtakarítási lehetőségeket. Biztos vagyok benne, hogy valóban vannak is ilyenek, a kérdés, hogy mennyivel rontja ez a szolgáltatás színvonalát vagy sem. Itt van például az adminisztrátor, aki beregisztrálja a betegeket a kórházban vagy rendelőben, amit egy gép is megtehet, csak az ebben az érdekes, hogy akik oda érkeznek általában tele vannak félelmekkel és szeretnének legalább egy bátorító mosolyt kapni. Az egészségügyben is kiderülhet, hogy az ápolónők munkája hasonlóan fontos mint az orvosé, hiszen a személyes törődés nem automatizálható, és éppen ez az amire az emberek a legjobban vágynak bizonyos helyzetekben. 

Vagy itt van a tanárok munkája, ami elvben működik személyes kontaktus nélkül is, akár mesterséges intelligenciával. A tanár azonban a személyiségével tanít, ami közhely ugyan, de azt is jelenti, hogy különféle érzelmi kódokat rendel az adott szövegekhez (nem a matematikaoktatásra gondolok), és mivel az agyunk úgy működik, hogy az információkat az érzelmeinkkel súlyozzuk, különféle fontosságokat rendel a tanuló a hallottakhoz, és el is helyezi az adott információt ezáltal valamilyen módon. Nagyon jelentős érzelmi skálával dolgozunk, amit a tanár testbeszéde, hanglejtése is kifejez, valamint az interakció a diákokkal szintén fontos, ez sem gépesíthető. 

Van még egy félelmem azzal kapcsolatban, amikor a szuperhatékony nagyvállalatok vezetői akarják megszervezni az állami szolgáltatásokat. Az amcsi nagyvállalatok óriási tömegtermelésre beállt szervezetek, és ugyanabból a termékből vagy szolgáltatásból rengeteg állítható elő egyrészt az amcsi polgárok bődületes fogyasztási igénye miatt, másrészt amiatt is, hogy a fogyasztás mennyire egysíkú, mert mindenki ugyanazokkal a márkákkal fejezi ki a társadalmi státuszát. A kínai cégek is ugyanezt teszik, csak ők nagyobb mértékben exportra termelnek (és inkább ipari termékeket). 

Na most ha ezt át akarjuk tenni olyan helyzetekre, ahol SZEMÉLYRE SZABOTT szolgáltatásokat kell nyújtani, vagy legalábbis ezt várjuk el, ott már ez nem biztos, hogy menni fog (bár mondjuk a kínaiaknál nem is biztos, hogy ez a fő szempont), mert például a betegségek általánosíthatóak, de a kórházba érkező betegek mind-mind más egyéni hajlamokkal, kórtörténettel, stb. rendelkeznek, és itt a tömegmegoldások kevéssé hatékonyan működnek. (Még egyszer: a fogyasztói társadalomban az embereket könnyen rá lehet beszélni a termékekre, viszont az egészségügy nem így működik, ott nem a beteg dönt, hanem őt választja ki a betegség.) Ugyanez történhet bármely túlságosan uniformizált, mesterséges intelligencia alapú ügyintézésben, az egyéni helyzetek, igények elsikkadnak. Gondoljunk csak arra, hogy ha felhívunk egy számot, mennyivel másabb érzés, ha egy automatán kell átküzdenünk magunkat, vagy hamarabb átkapcsolnak egy ügyintézőhöz. (Ismerek olyan céget, ahol visszatértek a call-centeres szolgáltatáshoz az automatáról, ami nem véletlen.) 

Vagy itt vannak olyan szakmák, amik amiatt nem automatizálhatóak, vagy kevésbé könnyen automatizálhatóak, mert házépítéssel függnek össze, ugyanis a házak nem uniformizáltak, a berendezésük és felszereltségük még kevésbé, mivel a házban lakók személyiségének valamilyen szintű önkifejezési módjai. Az automatizálás nehézségei miatt egy fűtésszerelő vagy egy ács nagyon keresett foglalkozások, de az lehet akár még egy takarító is adott esetekben. A választóvonal e téren már nem olyan erős, fizikai és szellemi munkakörök között is van sok olyan, ami részben automatizálható lenne, csak megszoktuk azt, ami van, és az adott területen dolgozóknak sem áll érdekében, hogy kiderüljenek ezek a lehetőségek. (Megjelenik itt egy olyan szempont is, hogy az ember nem tud nyolc órát koncentráltan dolgozni, a legtöbbünk munkakörének jelentős részében gépies, rutinszerű, mondhatni robotpilóta üzemmódban működik. 

Rengeteg a tartalék mindenhol a digitalizáción messze túlmutató bürokráciacsökkentésben, hogy egy példát mondjak, Magyarországon egy áru vámoltatása értékhatártól gyakorlatilag függetlenül (!) rengeteg adminisztratív munkát jelent, akár papír alapú, akár digitális, adott esetben a ráfordított munka meghaladhatja az áru értékét. (Persze lehetnek kivételek, például a TEMU kínai áruinak vámkezelése nyilván másként történik.) A bürokráciának mindig része a bizalmatlanság is, hiszen mindig a legnagyobb szabályszegőkhöz szokás igazítani, legalábbis mifelénk ez a szokás, de nem biztos, hogy mindenhol így van. A mesterséges intelligencia nagyon sok mindent képes kiszűrni e téren is, a falakat szerintem inkább az adott szakmai lobbik emelik. 

Kíváncsi vagyok, hogy az USA bürokráciacsökkentő intézkedései hogyan gyűrűznek majd tovább Európába, amellett, hogy nem is kétélű mint inkább többélű fegyverről van szó, visszaélésekre is ad lehetőségeket bőven.

A bejegyzés trackback címe:

https://ideo-logic.blog.hu/api/trackback/id/tr418735204

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

MEDVE1978 2024.11.20. 10:35:13

Sok érdekes állítás van a cikkben:

"Nagyon érdekes, hogy milyen munkákat lehet „gépekre bízni” és milyeneket nem, és az utóbbi évek fejleménye abba az irányba mutat, hogy számos fizikai munkakör kevésbé automatizálható mint számos szellemi tevékenység, éppen a mesterséges intelligencia megjelenése miatt."

Ez valóban így van. Kicsit talán arról van szó, hogy a robotikai forradalom már nagyon sokat vitt el a fizikai munkákból, amelyeket inkább a termeléssel, gyártással azonosítunk. Tehát volt a futószalag, ami mellett eredetileg emberek dolgoztak: mindannyian szigorúan egy munkafolyamatot. A futószalag mellett már nagyon régóta gépek dolgoznak a legtöbb esetben. Ezzel szemben a különböző szellemi szakmákban ez sokszor kevésbé volt jellemző. Mára viszont az MI fejlődésével olyan szellemi vagy fehér galléros szakmákhoz kopogtatott be a technológia - ha nem is teljesen megszüntetve azokat -, mint mondjuk a tolmács és fordító, ahová korábban nem. Mondjuk ilyen a bármilyen tervezést végző mérnök, a különböző pénzügyi szakmák (kontroller, pénzügyes, könyvelő stb.) és sokáig lehetne sorolni. Egy tervező munkánál 30 éve még kézzel kellett rajzolgatni, ma már minden programokkal megy. Én még dolgoztam olyan könyvelővel, aki kockás füzetbe könyvelt és mellétűzte az oldalaknak a papírt nyomtató számológéppel a számítást. Ez kb. 2004-ig volt és már akkor is elavultnak számított, de még előfordult. Természetesen a jobb rendszerek kevesebb munkaerőt is igényelnek. Ezzel ellentétben a technológiai forradalom más, fizikai munkás szakmákat kevésbé ért el: a házépítéshez, víz-, gáz-, villany-, tető-, háztartási gép szereléshez ugyanannyi ember kellett 40 éve és most is, legfeljebb az ember kezében ma már más műszer van.

"rdekes kérdés, hogy a politikai változások vajon összefüggenek-e azzal, hogy a bérarányokban is meg kellene, hogy jelenjen a fizikai munkakörök egy jó részének felértékelődése a szellemiekhez képest. "

Ez a folyamat Magyarországon a 2010-es évek közepe óta megy, villanyszerelőként sokkal jobban kereshet valaki, mint mondjuk tanárként vagy akár pénzügyi asszisztensként. Az USA helyzetet nem tudom.

"Szerintem egyes fizikai munkakörök relatív felértékelése lehet az egyik oka lehet annak, hogy borultak a megszokott politikai erőviszonyok számos országban"
Ez szerintem nem így van, legalábbis még ha van is köze hozzá, nagyon sokadik ok. A főbb okok egyértelműen a középosztályok lecsúszásában, relatív gyengülésében keresendők. Nem akarom az egész paradigmát leírni. A lényeg, hogy a középosztály folyamatosan a lecsúszását érzékeli. Ez elsősorban a fejlett országokban abból adódik, hogy a XX. századi szerkezethez képest a cserearányok a külkereskedelemben is változtak, illetve a fejlett országok gazdaságaiban a szolgáltatási szféra került előtérbe, míg a gyártást kiszervezték Dél-Kelet Ázsiába. Mindez ahhoz vezetett, hogy a fejlett országok hanyatlanak, világgazdasági súlyuk folyamatosan csökken. 1990 óta az EU országok részesedése a világ GDP-jéből majdnem a felére csökkent, annak ellenére, hogy volt azóta bővítés is. Az USA GDP részesedése pedig stagnál. A szolgáltatási szféra munkahelyek ugyanakkor konjunktúra érzékenyebbek az iparnál, illetve a nyersanyagok jelentősen drágulnak az 1990-es évekhez képest (még inkább a második világháború utáni időszakhoz képest). Az urbanizáció párhuzamosan ezzel lakhatási válságot okoz. A globalizáció, a szabad tőkeáramlás és az informatikai robbanás szintén ezzel párhuzamosan extrém vagyoni és jövedelmi különbségeket hozott létre a fejlett országokon belül is, amelyeket a nemzetállami adó- és újraelosztási rendszerek nem képesek kezelni.

A fentieket a mainstream pártok a fejlett államokban egyáltalán nem tudták kezelni. A folyamatok vesztesei elsősorban a nem nagyvárosi középosztálybeliek, volt ipari övezetek dolgozói, vidékiek stb. lettek. Bár a lakhatási válság miatt immár a nagyvárosi középosztályok is elkezdtek kiábrándulni a jelenlegi modellből.

Ezek a fő okai a kiábrándulásnak a mainstream pártokból, elitekből.
Folyt köv

MEDVE1978 2024.11.20. 10:49:23

Folytatás:

A humán szakmák ebből a szempontból kifejezetten érdekesek. A cikk az egészségügyet és az oktatást is kiemeli. Ez azért nagyon erősen problémás. Az egészségügyben az egyik legdrágább és személyes kötődés szempontjából az egyik legfontosabb dolog, az ember egészsége a tét.

Az AI pedig jelenleg még túl buta ehhez. Facebook AI-val próbáltam több esetben is ügyet intézni korábban. Az egyik egy személyes ügy volt, egy idősebb rokonom profilját ellopták (szokásos, megnyitotta a linket, utána nem tudott már a saját profiljára belépni), viszont utána egy idővel igen, amikor meg pánikból törölte. Vagy valami hasonlót kevert. A lényeg, hogy nem volt tipikus hiba. Az eredmény totális vereség: standard megoldás nem volt, természetes személy, support nem elérhető.

A másik szintén egy nem tipikus dologhoz kapcsolódott vállalat 100%-os tulajdonában álló másik vállalat csinál kampányt az anyacég nevében. De az anyacég is jelen volt a facebookon és hirdetett is. A facebook összevissza számlázgatott, az egyszerűsített hirdetési felületen nem volt meg az a nüansz, amivel szét lehetett volna szedni. Szintén ugyanaz: a standard folyamatokba nem fért bele, személyes ügyintézés elérhetetlen.

Képzeljük ezt el az egészségügyben, ahol mondjuk arról van szó, hogy triage-olni kell egy beteget vagy rangsorolni, gyógyszert adni neki stb. Vagy egyszerűen mondjuk kiküldeni az e-mailjére egy értesítést. Egy hiba óriási következményekkel járhat. Az oktatásnál szintén nem elég fejlett az AI, a COVID alatt láttuk, hogy hasonló próbálkozások milyen extrém negatív hatással vannak a gyerekek fejlődésére (A COVID mindenhol masszív visszaesést okozott a gyerekek mentális egészsége, tanulmányi eredménye, fizikai fittsége / egészsége szempontjából).

Szóval szerintem a nagy mértékű bürokráciacsökkentés technológiai úton egyelőre kudarc lesz. Magyarországra egyébiránt ez egy jó darabig nem fog beszivárogni (egyszerűen azért, mert 2026-ban választások lesznek és a bürokráciacsökkentéssel kiváltani szándékozott alkalmazott is szavazó).

Tamáspatrik 2024.11.20. 22:03:12

@MEDVE1978: Ez politikailag nem annyira érzékeny téma szerencsére, éppen ezért jól lehet róla beszélgetni. Elég nagy terület egyébként és sokféle szempontból megközelíthető.
Az egészségügy bürokráciacsökkentése mostanában az USA-ban lesz téma, nem nálunk, és ennek is csak egyik lehetősége az AI használata. Én is írtam, hogy tele vagyok kétségekkel.
Viszont egy CT diagnosztikában állítólag már jobban teljesít az AI mint az ember, tehát az AI nézhetné át a leleteket először, utána az orvos hozná meg a végleges döntést.
Ez nem nálunk fog elsőként megvalósulni és valóban évek kellenek, amíg hozzánk is bejön.
Viszont az orvoshiány is elősegítheti, emellett pedig az orvosok emellett szeretnék magukat jobban tehermentesíteni, és mivel nincs hálapénz, a személyes találkozás a beteggel egy fokkal kevésbé fontos. A háziorvosom például csak előzetes bejelentés alapján végez vizsgálatot, a sürgős esetektől eltekintve, telefonos konzultációt folytatja inkább. A rendelőben a sorbaállás lecsökkent, szerintem ez máshol is előfordul.
Viszont pont az egészségügyben, oktatásban és máshol is a személyes kapcsolatokat is igényeljük, és inkább kényszerhelyzet az, amikor az állampolgár a géppel kell, hogy kommunikáljon, ezt az adott szolgáltatás minőségének csökkenéseként éli meg általában.
A Trump kormányzat számára több okból is fontos lenne, hogy csökkentsék a munkaerő költségeket az állami szférában, főleg a magas költségvetési hiány miatt. Ez már Európába is átgyűrűzhet.

tesz-vesz · http://kkbk.blog.hu 2024.12.18. 11:48:18

@Tamáspatrik: inkább először az orvos nézze át a leleteket először,. és utána ugrassza rá az AI-t, mert akkor tudja hogy felül kell -e vizsgálnia magát. és hogy kb miért.
süti beállítások módosítása