Nagyon velős mondás az, hogy a stílus maga az ember, hiszen még a legjobb szándékú célokat is eltorzíthatja a cselekvések HOGYAN-ja. Pont nem úgy működik, mint ahogy sokan gondolják, hogy csatlakozom a "helyes" párthoz, irányzathoz, szervezethez vagy valláshoz és követem azt, amit a vezetők mondanak, akkor minden rendben lesz. A szélsőséges ideológiák pont erre alapozva, kis hógolyóként kezdik és ahogyan egyre többen csatlakoznak akár társadalmakat is elsöprő lavinákat hozhatnak létre, éppúgy ahogy a bolsevikok tették, az ő mentalitásuk sajnos ma is él. "Lenin él és élni fog" - ahogy régen mondták.
A bolsevizmus lényege, hogy adott egy nagyon céltudatos, gátlástalan kis csoport ("forradalmi élcsapat"), amely eleinte törpe kisebbség, de kinyilvánítják, hogy ők valójában a "többség" (a nevük is erre utal), és a szervezettségüknek és erőszakosságuknak köszönhetően fokozatosan mindenkit eltávolítanak az útjukból és a teljhatalmat építenek ki. Ők több szempontól a törvények fölött is állnak, sok mindent szabad nekik, amit a többi állampolgárnak nem.
Cél mindig a társadalom átformálása
Nem csupán az erőszakos fellépésük miatt ártalmasak, hanem azért is - és ez a felfogás lényegét képező másik pont,- hogy a társadalmat teljes egészében a maguk képére akarják formálni. Nem gyakorlatias szempontok szerint teszik ezt, hanem mindig "magasröptű elvek" mentén, ők tudják egyedül, hogy mi kell valójában a zembereknek, mi a helyes irányvonal, amitől letérni tilos, - kivéve persze azoknak, akiknek megengedik (l. bevándorlás). Harmadik pont, ami lényeges az a kontroll, hogy mindent ellenőrzésük alatt akarnak tartani, az autonóm és önálló szerveződések mindig gyanúsak, mert potenciálisan veszélyeztethetik a hatalmukat.
Nem feltétlenül balos szervezetek
Sokak számára az a bolsevik aki baloldali, pedig ez teljes tévedés, hiszen a mentalitás, a stílus fontosabb mint a gyakran változó pártszimpátiák. Az egyéni értékrendszereink eltérőek, de aki ezt nem fogadja el, hanem a saját eszméit akarja másokra ráerőltetni, az ilyen ember lényegében nem különbözik a régi bolsevikoktól.
Annak idején az SZDSZ-t vádolták egy bolsevik párt jellegzetességeivel, nem teljesen alaptalanul, merthogy hogy mindenkinél jobban tudni vélte, hogyan kell a társadalmat az elvek síkján megszervezni: "tudjuk-merjük-tesszük". Emellett ők akarták meghatározni azt a stílust, azt a "toleráns hangnemet", ami a közbeszédben elfogadhatónak mondható (de valójában mellébeszélést, hadoválást takart). Alapvetően tévedtek sok mindenben és teljesen vakvágányra futottak, emellett viszont nem voltak meghatározó párt sosem. Schmidt Mária még mindig utál egy olyan kis pártot, amely már rég megszűnt, a "liberál-bolsevizmustól" tart, amely egy nem létező veszély a mai társadalomban, legfeljebb ijesztgetésre jó.
Saját dogmatika és kiskáté
A Fidesz "kemény magos" hívei számára persze nem kérdőjeleződik meg az, hogy ki a "bolsevik" (egyenlő a baloldallal) vagy hogy ki a "liberális" (mindenki, aki nem osztja az ő nézeteiket, tehát Európa úgy 70-80%-a a kereszténydemokratákkal együtt, a pártszimpátiák alapján). A szektás gondolkodás pártállástól függetlenül mindig saját fogalmaival címkézi fel a vele együtt nem értőket. Szomorú, hogy a "szocialista" jelző (nem a kommunista!) Szijjártó szemében már megbélyegző értelmű, az már ellenség, mintha nem lenne szükség szociális elveken alapuló intézkedésekre a társadalomban. Egy svéd vagy finn tanulmányutat javasolnék neki, hogy lásson jól működő, jelentős részben szocialista alapon működő társadalmakat.
A kiskáté az adott kérdésekre adható válaszok gyűjteménye, szépen be kell magolni ezeket, és láthatóan a NER rendszer hívei között is igen elterjedt az ilyen "központi irányelvek" használata. Természetesen a kommunisták is felhasználták mert arra való, hogy gondolkodni ne kelljen, csak előhúzni a megfelelő válaszokat. Ez az ötlet eredetileg a katolikus egyházból jön, ahol a gyerekeket látják el "kiskátéval", hogy megismerhessék a dogmatikát. Szerintem mennél inkább felnőtt emberekről van szó, az ilyen gyakorlat annál több kárt tud okozni.
A Fidesz bolsevista vonásainak káros hatásai
A fentiek alapján a kormánypártunk jelentős részben bolsevista vonásokat mutat, amivel hosszabb távon károkat okoz. Ellenségkeresés, mások szidása, növekvő bizalmatlanság, barátságok megromlása, a katonás felfogás erőltetése, az intellektuális színvonal halála, cinizmus, tisztelethiány és a taplóság normává válása - mind olyasmi, amelyek felerősödtek és egyre jellemzőbbé váltak a Fidesz kormányzása idején.
Természetesen nem az egész párt és nem minden megnyilvánulása olyan mint a leninistáké, ez csupán egy erős vonal, amely a vezetőség és még inkább a mindent túllihegő "értelmiségi támogatók", más néven a janicsárok részéről gyakran felszínre tör. Mindig rá lehet licitálni még arra is, amit maga Orbán Viktor mond, lehet bármilyen hülyeség ha a pártideológiába jól beleillik.
A titkosság is ide tartozik: lehetőleg minden fontos döntést és bármit, ami rossz fényt vethet a társaságra elrejteni a nyilvánosság elől. A döntések és a döntéseket megalapozó információk egyre inkább titkosak, hogy ne adjon támadási felületet másoknak. Mivel ő viszont teljes átláthatóságot akar mindenhol, ez így egy nagyon sötét képet rajzol ki, diktatórikus vonásokkal.
Ideológiák újracsomagolva
Minden ideológia alapvetően káros ha túl mereven alkalmazzák, és mivel mindig új változatok születnek, ezért sok esetben nem felismerhetőek. Sose ismétli magát a történelem pontosan, bár nagy vonalakban olykor igen, a hatalom pedig kissé átfazonírozva ad el máshol már rég lejáratott eszméket. A kormányunk is erősen ideologikus beállítottságú (régi nacionalista ideológiát porolt le és feltupírozta némi kádárizmussal), - bár így is általában még valamivel gyakorlatiasabb mint az elődeinek a többsége. Ideológiai elvek alapján feláldoz sok mindent: nemzetközi kapcsolatokat, tudományt, oktatást, szociálpolitikát, hiteles tájékoztatást és a piaci versenyt is. Az eszmék nagy részét az oroszoktól importáltuk egyébként, a putyinizmus hatása tetten érhető, - amelynek lényegét úgy foglalnám össze, hogy egy ország nem hajlandó elfogadni, hogy világhatalomból regionális nagyhatalommá vált és a hagyományos erősségét (a fegyverkezést és a harciasságot) erőlteti szó szerint minden áron, semmilyen alattomos eszköztől nem riadva vissza. Ennek rendeli alá a társadalom fejlődését és a polgárainak boldogulását is. Orbán esetében szinten közismert, hogy ő akarja fújni a passzátszelet Európában, ezért egy militarizálódó, jól mozgósító társadalom látványa nincsen ellenére.
Fellépni a bolsevizmus ellen
Az a mondás, hogy "Mennél jobban meg akar változni, annál inkább ugyanaz marad", a magyar politikai élet esetében elég találó, hiszen Orbánék anno harcos fiatal szervezetként kezdték, amiből a harcosság mára is megmaradt. Miközben küzdöttek a kommunizmus ellen azt nem ismerték fel éppen, hogy az igazi változás az lenne, ha FELÜL TUDNÁNAK EMELKEDNI ezen a síkon. (Ők nyomtak el minket, most mi fogjuk őket elnyomni. Vagy a régi vicc szerint: A kapitalizmus az embernek az ember általi kizsákmányolása volt, a szocializmusban viszont ez fordítva lesz.)
A mindent leegyszerűsítő, gyerekes "enyém a vár, tiéd a lekvár" stílusú bolsevik mentalitás ellen ezért talán leginkább az e fölött álló, higgadt és nyugodt kommunikáció javasolható. Erővel szemben persze erőt kell tudni mutatni, ez azonban nem feltétlenül hisztis vagy primitív erő kell, hogy legyen. Tájékozottságra és a többsíkú, több szempontú látásmódra szintén szükség van. Kérdéses az is, hogy a nagyképű és nagy dumájú embert legyőzheti-e az alázatos? Rövid távon biztosan nem, hosszabb távon remélhetőleg igen.
Ez nem egy politikailag korrekt poszt
Nem volt célom a cikk írása során a több szempontot és sokak érzékenységét figyelembe vevő "politikailag korrekt" megfogalmazás, ez most nem egy olyan cikk. Akik nem tartják hitelesnek a "polkorrektséget", azok részéről ez nem is lehet jogos elvárás. Úgy tűnhet persze a cikkből, hogy magyar kormány csak kárt okoz és minden rosszak forrása: nem tartom annak, de a nyilvánvaló tendenciákról szólni a kötelességem. A kormánynak ez a potenciálisan egyre veszélyesebb és már nyilvánvaló társadalmi károkat is okozott oldala több szempontól is a rossz emlékű bolsevik mentalitásnak felel meg.