Ideo-logikák

Ideo-logikák

Az ólomszennyezés és a fővárosi értelmiség

2025. július 15. - Tamáspatrik

Nemrég jelent meg egy könyv egy olyan feltevéssel, hogy a Amerikában az ipari ólomszennyezés és a sorozatgyilkosságok között összefüggést lehetne megállapítani. Ez mindenképp egy túl meredek, aligha hihető hipotézis, viszont gondolatébresztésre is jó: mi a helyzet akkor, ha a nálunk is tapasztalható számos viselkedési zavar és különös anomália mögött olykor ólomszennyezés vagy másfajta, erős környezeti ártalmak állnak? A különféle szennyezők, egyéb környezeti hatások a biokémiai folyamatok megváltozása révén sokkal nagyobb befolyást gyakorolnak az agyi működésekre is, mint a legtöbben gondolnák. (Például egészségtelen élelmiszereknek is lehet ilyen hatása, mindenekelőtt az ultrafeldolgozott termékeknek, de akár még az olajos sülkrumpli túlzott fogyasztása is okozhat enyhébb mentális betegségeket.)

Az ólomnál maradva és a fővárosra koncentrálva kétféle szennyezőforrás is érhette a nagyváros lakóit: a régi építésű házak vízvezetékeiből jelenleg is kioldódhat, valamint az ólommentes benzin kivezetéséig (a múlt század végéig) a forgalmas belváros levegőjéből is belélegezhették ezt a fémet, sőt különféle festékekben, játékokban is előfordult a legutóbbi időkig, mostanában szerencsére már csak elvétve.

Az ólommal egyébként foglalkoztam valamikor és emlékszem arra, hogy egyáltalán nem reaktív fémről van szó, ami csak akkor kerül be az emberi szervezetbe, a vérkeringésünkbe, ha viszonylag nagy mennyiségben, tartósan van jelen a környezetünkben, viszont nehezen is ürül ki és tartósan felhalmozódhat egyes szervekben. Nem véletlen, hogy az ipari technológiákban más nehézfémekhez hasonlóan az ólmot is ahol csak lehetett már lecserélték kevésbé káros anyagokra.

Az ólom káros hatásai sokrétűek, mivel egyes enzimekbe beépülve gátolhatja azok működését, főleg a gyermekek szellemi fejlődésére van kimutatható negatív hatással, de vitaminhiányt, fáradságérzetet is kiválthat felnőttek esetében is.

Én magam nem a fővárosban lakom, ezért csak közvetett tapasztalataim lehetnek a leírtakkal kapcsolatban, de lehetségesnek tartom, hogy létezhet a mai napig terjedő hatása a belvárosi kerületek ólomszennyezettségének, ami akár még az emberek kedélyállapotán is lemérhető. Mindez persze erősen szubjektív benyomásokon alapul, valamint azon a közismert tényen, a kertvárosok jóval egészségesebb környezetet jelentenek, főként az egykori ipari körzetekhez képest.

Némiképp szokatlannak ható feltevésem onnan indul, hogy számomra a budapesti, főként belvárosi értelmiség egy sajátos szubkultúrát képvisel mind a mai napig, ami egy több évtizedre visszatekintő sajátos hagyomány képét ölti, és lényegében keveset változott teljesen függetlenül attól, hogy milyen kormány volt éppen hatalmon. A liberálisnak mondott sajtó alapvetően mindig is nagyon negatív szellemiségű volt, és a liberális irodalmi hagyományról is minden erénye mellett hasonlók mondhatók el: rosszkedvű, depis hangulatot jelenítenek meg, aminek persze számos oka lehet, de a környezeti hatások mint az ólomszennyezés is lehet akár egy mögöttes ok.

Az olvasmányaimban sokszor teljesen tanácstalan vagyok, nem tudom megmondani, hogy éppen mi bajuk is van ezeknek az embereknek, mért választják a nihilizmust, alkoholizmust és az önpusztítás egyéb közismert módjait, mindenesetre nagyon fájdalmas élmény az egyéb szempontból igényesnek és színvonalasnak mondható írásokat olvasni. Az értelmiségi emberek, főként az írói vénával megáldottak, precíz leírásokat képesek adni a lelkiállapotukról és az adott alkalmi közösségek általános jellemzőiről, „kedélyállapotáról”. Nagyon különös lenne, ha az utódaink kiderítenék, hogy a magyar írói hagyomány egy része bizonyos, jól behatárolható biokémiai okok miatt lett olyan, amilyen, vagy hogy az írott anyagokban is megjelenő depis, pesszimista alapbeállítottság akadályát képezte többek között annak is, hogy a belvárosi értelmiségiek valódi kormányzóképes alternatívát jelenítsenek meg országos szinten. (Az egykori SZDSZ-re gondolok elsősorban.)

Feltűnő lehet Béccsel összehasonlítva, hogy Budapest belvárosában mennyi régi rossz állapotú lakóépületet láthatunk még mindig, vagy hogy a forgalom egy jelentős része még mindig áthalad a városon. A főváros körüli kertvárosi övezetek nálunk is folyamatosan felértékelődnek, bár most már azok is eléggé „megteltek”, de például az USA-ban még ma is jellemző folyamat a kiköltözés a nagyvárosok központi kerületeiből a kertvárosokba.

Mindezek ellenére nem akarom túldramatizálni a belvárosi kerületekben lakók vagy dolgozók helyzetét, a nagyvárosi életmód nem túl természetes környezete egyéb közismert hátrányokkal is jár (zaj, zsúfoltság, betonfelületek), de ezek nagy része kiküszöbölhető vagy megfelelően ellensúlyozható. A régi vezetékekből történő vízfogyasztással kapcsolatban érdemes a szakértői tanácsokat megfontolni, ezen kívül a természetes, fákkal borított erdős vagy parkos környezetben eltöltött szabadidő is ellensúlyozni képes a nagyvárosi életmód különféle negatív hatásait.

Felhasznált források:

https://index.hu/tudomany/2025/07/02/sorozat-gyilkossag-amerika-ted-bundy-olom-mergezes-ipari-szennyezes/

https://www.merkapt.hu/olomszennyezett-csapvizet-iszunk/

https://olommentesviz.hu/miert-veszelyes-az-olommal-szennyezett-viz/?srsltid=AfmBOorw14yXcJsROlDW0vM_MwdgvhPnC3annm7Vshl_CO8T8xwj63Rw

https://qubit.hu/2021/09/08/az-olmozott-benzin-ideje-lejart-ugyan-de-a-nehezfem-generaciokat-mergezhet-tovabb

https://index.hu/tudomany/2023/04/27/elelmiszer-etel-sult-krumpli-betegseg-depresszio-mentalis-problema-kutatas/

A bejegyzés trackback címe:

https://ideo-logic.blog.hu/api/trackback/id/tr8418907904

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása